tky YORO

Kopřivka - příznaky a léčba
2010-02-10
Autor: Zuzana Vargová


Toto onemocnění kůže se projeví náhlým či opakovaným výsevem bíle či žlutě zbarvených kopřivkovitých pupenů obklopených zánětlivým zarudnutím nebo podkožním ekzémem. Obvykle netrvá déle než několik málo hodin, avšak u některých osob se může vyvinout déletrvající nebo recidivující forma. Ze známých příčin je nejčastější alergická reakce. Pokud je vaše tělo napadeno nějakým dráždidlem, imunitní systém způsobí uvolnění histaminu a to může vyvolat kopřivku.

Příznaky kopřívky:

kopřivka - záda
 • nepříjemná, silně svědivá, vystupující vyrážka s pupeny, některé jsou menší než hrášek, ale jiné mohou být až pět centimetrů velké

 • červené nebo růžové pupeny se vyskytují ve skupinách, pupen je často s bělavým středem a červeným lemem

 • otoky na rtech, na jazyku, očních víčkách nebo genitáliích, mohou se objevit také na hřbetu ruky nebo na nártu

 • někdy výrazné otoky a potíže s dýcháním (známky prudké imunitní reakce - ananfylaxe)

Co může kopřivku vyvolat?

U některých lidí to může být mléko, vejce, ořechy, korýši, bobulovité ovoce, přísady do pokrmů. Kopřivku mohou vyvolat i některé léky, například penicilin a acylpirin. Podnětem může být také štípnutí hmyzem, sluneční světlo, extrémní horko nebo chladno. K zhoršení dochází při stresu.

Co můžete udělat hned

Jak proti ekzému

Vyzkoušejte teplé obklady nebo koupel, zklidňují mírný ekzém. Na postižená místa pak naneste přírodní vazelínu nebo mast z měsíčku lékařského. Dbejte, aby si malé děti ekzém neškrábaly, boláky se tak ještě zvětší. Může pomoci, když dětem zastříháváte nehty velmi krátce; můžete jim na ruce dát i rukavice. Otevřené boláky při ekzému jsou vstupní bránou pro virová kožní onemocnění. Chraňte se proto před osobami, které mají opary nebo bradavice.

 • Důležité je pokusit se zjistit a odstranit vyvolávající faktory a tak zabránit dalším alergickým reakcím v budoucnu. Nicméně i když se nepodaří příčinu odhalit, kopřivka většinou během času mizí spontánně, bez jakékoli léčby.

 • Dejte si chladnou koupel s několika lžícemi kukuřičného škrobu (k dostání v lékárně).

 • Kopřivku zhoršuje psychické napětí a stres. Proto se snažte uvolnit například čtením či poslechem hudby.

Léčba kopřivky

Roztok calmalinu nebo antihistaminika - potlačují svědění vyvolané kopřivkou.

Chlorpheniramin - lék ze skupiny antihistaminik, jehož se užívá při léčbě alergie a kopřivky. Tvoří rovněž součást některých volně prodejných léků proti nachlazení.

Kortikoida - používají se u závažnějších případů.

Přírodní léčba

Svědění a ostatní příznaky zmírňuje u některých postižených čaj nebo extrakt z kopřivy. Podobný účinek má i habr obecný, obsahující svíravý tanin.

Prevence kopřivky:

Jedním z nejlepších prostředků na vyrážky je uklidňující lázeň.

Lázeň: Přidejte do vody 5-6 lžic ovesných vloček, 3 lžíce kukuřičného škrobu nebo sody bikarbony, popřípadě silný odvar z ptačnice (Stellaria).

 • Zdravá pokožka & zdravá strava - dbejte aby vaše strava obsahovala dostatek vitaminu A, B-komplex a E a zinku. Tyto živiny jsou pro kůži velmi prospěšné - zvyšují odolnost vůči stresu, který může vyvolat vyrážky. Kontrolujte svůj jídelníček a nejezte potraviny, u kterých máte obavy, že váš stav zhoršují. Například kravské mléko, vejce, pšeničná mouka nebo ořechy. Viz Ekzém

 • Pacienti alergičtí na penicilin nebo jiné léky musí na tuto okolnost vždy upozornit.

 • Desenzibilizace je další možností, při které jsou pacientovi podávány injekčně malé dávky alergenů tak, aby si na ně jeho organismus zvykl.

 • Lidé, které postihují těžké alergické reakce, by si měli s sebou nosit injekční stříkačku s adrenalinem.Souvisejc clnky
Kožní nemoci - vše o cystách, lipomech a výrůstcích - 21.04. 2009

Vce o textov reklamě k člnkům naleznete ZDE
Odkazy: perky, nunice Dal partnei webu
Kontakt