tky YORO

Rakovina kůže - příznaky, foto
2009-07-27
Autor: Zuzana Vargová


Jak rozpoznat maligní znaménko? Kdy jít zkontrolovat znaménko k lékaři? Jak se bránit proti rakovině kůže? Podívejte se na fotografie znamének.

Co je rakovina kůže?

rakovina kůže

Zhoubné nádory jsou nejčastěji hlášeným nádorovým onemocněním, přesto však mají jen malý podíl na úmrtích na zhoubný nádor. Je to proto, že rostou pomalu a jsou většinou dobře léčitelné. Dva vůbec nejčastější typy kožních nádorů jsou bazocelulární karcinom a dlaždicobuněčný karcinom. Bazocelulární karcinomy (bazaliomy) jsou zřídka smrtelné, ale pokud se neléčí, mohou vytvořit znetvoření. Dlaždicobuněčné karcinomy jsou již nebezpečnější, přesto lze většinu z nich zcela vyléčit.

Melanom - nejzhoubnější kožní nádor

Příznaky rakoviny kůže:

 • Karcinom bezcelulární: nebolestivá hladká bulka, která pomalu roste, nejčastěji na obličeji, na uchu nebo na krku.
 • Karcinom dlaždicobuněčný: bezbolestná červená bulka nebo skvrna, která může mít ztvrdlý nebo šupinatý povrch, na obličeji, uších, krku, rukou a pažích.
 • Melanom: kdekoli na těle bezbolestná tmavá bulka nebo skvrna, mateřské znaménko nepravidelného tvaru a ohraničení, nebo bolest, která se nedá ztlumit.
rakovina kůže - Melanom

Tento nejvražednější typ kožní rakoviny roste rychleji než ostatní formy rakoviny kůže. Může se rychle rozšířit do jiných částí těla krevním nebo lymfatickým oběhem. Riziko ohrožení života melanomem bylo v roce 1935 v Americe 1:1500, zatímco dnes se tento poměr blíží 1:75. Co přispívá k takovému nárůstu rozšíření melanomu? Jedna možnost je, že od přelomu století poklesl počet prací vykonávaných venku. Lidé, kteří pracovali venku, byli neustále vystaveni slunečnímu svitu, takže jejich kůže byla zvyklá na UV záření a méně náchylná ke spálení. V dnešní době lidé na slunci tráví relativně málo času. Když se pak dostanou na sluníčko, mají tendenci se spálit, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Jiná teorie praví, že sluneční záření, které proniká na Zemi nyní, je mnohem škodlivější v důsledku poškození ozonové vrstvy v atmosféře.

Melanom většinou vychází z pigmentových buňek. Zvýšené nebezpečí představují velká mateřská znaménka nebo nově vzniklá, velká neobvyklá znaménka, která se nazývají dysplastické névy. Včasné chirurgické odstranění melanomu má dobrou prognózu.Jak se léčí rakovina kůže?

Odstranění nádoru laserem:

Mnoho malých kožních nádorů se odstraňuje pomocí laseru, který využívá intenzivní světelný paprsek k odstranění nežádoucí tkáně.

Léčení závisí na velikosti, typu, hloubce a umístění nádoru. U většiny lidí je nutné přistoupit k operaci - obvykle menšího rozsahu -, aby se nádor odstranil.

 • Operační zákroky

  Existuje několik druhů operací, kromě klasické operace skalpelem se používá kryochirurgie (zničení nemocné tkáně zmrazením), laserová operace (zničení tkáně laserovým světlem) a elektrokauterizace (zničení tkáně teplem). Některým pacientům s melanomem musejí být odstraněny lymfatické žlázy poblíž nádoru a rozsáhlé části kůže. Někdy následuje plastická operace.
 • Ozařování

  Nádorové buňky se ničí působením ionizujícího záření. Provádí se v případech, kdy chirurgický zákrok není možný.
 • Chemoterapie

  Pokročilé stádium melanomu se léčí obtížně. Pokusně se používá kombinace chemoterapeutik, interleukin-2, specifické protilátky proti určitým buňkám a další léky.
 • Biologická terapie

  Zaměřuje se na posílení přirozené ochrany organismu v boji proti nádoru. Využívá látku interferon, stimulující imunitní systém, a tumor nekrotizující faktor, získávaný z určitého typu buněk schopných usmrcovat nádorové buňky.

Prevence rakoviny kůže

LÉKAŘSKÉ PROSTŘEDKY

Věděli jste že:

skoro polovina lidí, kteří dosáhnou věku 65 let, má nejméně jeden druh rakoviny kůže. Pokud si všimnete jakéhokoli nového útvaru, změny na kůži nebo bolesti, kterou nelze ztlumit po dobu delší než dva týdny, navštivte lékaře.

 • Sledujte svou kůži. Pokud se ve vaší rodině vyskytl melanom a máte mateřská znaménka (zejména na trupu) nebo jste se v mládí častěji spálili na slunci, nechte se každoročně vyšetřit lékařem.
 • Výživa. Antioxidanty, jako vitamin C a E, beta karoten a selen, mohou snížit riziko rakoviny kůže. Doporučená denní dávka je 1000 mg vitaminu C, 100-400 mg vitaminu E, 25-50 mg beta karotenu.

betakaroten V současnosti se v prevenci rakoviny pozornost zaměřuje hlavně na vitamin A a betakaroten. Ze švýcarských a amerických studií vyplývá, že betakaroten je přírodní látka schopná snižovat riziko vzniku rakoviny, stejně jako i blokovat další rozšiřování už vyvinutého nádoru, či dokonce zvrátit jeho tvorbu. Při nedostatku betakarotenu se zvyšuje riziko vývoje onemocnění a naopak, pokud je ho v organizmu dostatek, zvyšuje se šance rakovině zcela zabránit.

ŽIVOTNÍ STYL

Varování: pozor na třezalku.

Třezalka obsažená v některých mastech na ošetření kůže a mnoho dalších léků způsobují větší citlivost kůže vůči UV záření. Používejte opalovací krémy, a pokud je to možné, chraňte se před sluncem. Pokud užíváte nějaký lék nebo mast, pečlivě si prostudujte příbalový leták.

 • Omezte pobyt na slunci. Nevystavujte se slunečnímu záření mezi desátou ranní a třetí hodinou odpolední, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.
 • používejte opalovací krémy. Kdykoli pobýváte venku, používejte opalovací krémy s ochranným faktorem nejméně 15, který blokuje 93 procent UV záření. Ujistěte se, že výrobek obsahuje avobenzol (nebo Parsol 1789), abyste se chránili přes oběma druhy slunečního záření - UVA i UVB. Krémy nanášejte každé dvě hodiny na rty, lysá místa na hlavě a vršky uší - obvyklá místa výskytu rakoviny kůže.
 • Varování pro rodiče

  Chraňte děti před nepřiměřeným opalováním. Každé mírné spálení kůže v dětství výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže včetně melanomu v pozdějším věku.

 • Zakrývejte se. Noste ven hustě tkané látky a zakrývejte co nejvíce kůže na těle. Výbornou ochranu poskytují klobouky se širokou krempou. Buďte obzvlášť opatrní, pokud se pohybujete na sněhu, ve vodě nebo na ledu, které působení slunce zesilují.
 • Kontrolujte pokožku. Pravidelně každý měsíc se prohlížejte, hledejte na kůži novotvary nebo změny mateřských znamének a pih. Pokud si všimnete jakékoli podezřelé změny, navštivte okamžitě lékaře.

Podezřelá znaménka

Tyto charakteristiky popisují podezřelá meteřská znaménka:

 • Asymetrie: mateřské znaménko má nepravidelný tvar - není symetické.
 • Ohraničení : má nepravidelné, zoubkované nebo rozmazané okraje nebo další skvrny v okolí.
 • Barva : některé části mohou být tmavší než jiné a znaménko je zbarveno více než jedním odstínem.
 • Průměr : má v průměru více než půl centimetru nebo viditelně roste.
 • Krvácení z mateřského znaménka nebo pihy bývá známkou pokročilého stavu choroby.
Podezřelá znamínka

Prostředky pro ochranu kůžeSouvisejc clnky
Rakovina prostaty - příznaky a léčba - 17.08. 2009
Rakovina prsu - příznaky a léčba - 04.08. 2009
Rakovina - příznaky, prevence, léčba - 24.07. 2009
Beta-karoten - 01.07. 2009
Kožní nemoci - vše o cystách, lipomech a výrůstcích - 21.04. 2009

Vce o textov reklamě k člnkům naleznete ZDE
Odkazy: perky, nunice Dal partnei webu
Kontakt