tky YORO

Rakovina prsu - příznaky a léčba
2009-08-04
Autor: Zuzana Vargová


Rakovina prsu patří k obávané noční můře mnoha žen. Včasné rozpoznání rakoviny je důležitým klíčem k úspěšné léčby. V článku se dočtete jak rakovinu prsu rozpoznat, jak ji předcházet a jak se dá léčit.

Co to je rakovina prsu?

rakovina prsu

Příznaky rakoviny prsu:

Bulka nebo ztluštění tkáně v prsu nebo v podpaží. Vpáčená nebo deformovaná bradavka. Čirý nebo krvavý výtok z bradavky. Změna velikosti, tvaru, konzistence nebo barvy prsu. Důlky v kůži prsu připomínající pomerančovou kůru.

Rakovina prsu je zhoubný nádor, který vzniká z jedné abnormální buňky, jež se začne nekontrolovaně množit. Obvykle se vyskytuje v mlékovodech nebo v malých žlázkách, kde se tvoří mléko. Nádor může růst pomalu, nebo se velmi agresivně rozšířit na okolní lymfatické uzliny nebo i do vzdálenějších oblastí. V České republice je to u žen nejčastější zhoubné nádorové onemocnění: v roce 2000 bylo 87,7 nových případů na 100000 žen. Vzácně se může vyskytnout i u mužů.

Svépomoc po diagnóze rakoviny prsu

Pokud se dozvíte, že máte rakovinu prsu, najděte si všechny informace o možné léčbě. Uvědomte si,že téměř 85% pacientek s touto diagnózou je po 5 letech naživu a v pořádku. Avšak i přes to, žít s myšlenkou, že máte rakovinu není lehké. Mnoha ženám pomáhá popora rodiny a přátel.

Léčba rakoviny prsu

Rakovina prsu a dědičnost

Dědičnost má vliv na onemocnění rakovinou prsu jen z 5-10 procent. Americká společnost pro výzkum rakoviny odhaluje, že 75 procent žen, které onemocněly, nemělo žádné rizikové faktory.

Více než 95 procent rakoviny prsu lze v raném stádiu úspěšně léčit. Léčení záleží na druhu rakoviny a jejím rozšíření, na charakteru rakovinných buněk a na postižení druhého prsu. Volbu vhodné léčby ovlivňuje také věk, hmotnost, celkový zdravotní stav, a zda je pacientka (žena) v klimakteriu.

Po operaci

Aby se zabránilo bolestivému pooperačnímu otoku, je nutné procvičovat paži na postižené straně. Stačí zvedat ruku nad hlavou nebo vám lékař poradí speciální cviky. Vyhýbejte se zaškrcování paže, náramky a hodinky noste na druhé straně a tašky je dobré nahradit batohy.

Typická léčba zahrnuje kombinaci chirurgického zákroku - tumorektomie (vyjmutí nádoru), kvadrantektomie (odstranění části prsu), mastektomie (odstranění celého prsu) a odstranění lymfatických uzlin - s ozařováním, chemoterapií a hormonální terapií (například lékem tamoxifenem, který může zabránit opětovnému vzniku nádoru).

Po operaci většinou následuje některá z dalších forem léčby.

 1. Ozařování  je většinou další fází léčby po prostém odstranění nádoru. Léčba probíhá ambulantně, nejčastěji pět dní v týdnu po dobu čtyř až šesti neděl. Mezi vedlejší účinky patří únava, otoky a ztluštění kůže v místě ozařování.

  Fytoterapie zmírňuje následky po ozařování

  Čerstvý gel z aloe nanesený na postižená místa pomáhá ke zhojení kůže poškozené ozařováním. Zázvorový čaj může ulevit při nevolnosti, která bývá nežádoucím vedlejším účinkem chemoterapie i ozařování.

 2. Chemoterapie se v léčbě nádoru prsu používá stále častěji. Někdy se k ní  přistupuje ještě před samotnou operací, aby se zmenšil rozsah nádoru a metastáz. Konkrétní léky i doba jejich podávání se liší podle druhu nádoru.

Prevence rakoviny prsu

JÍDELNÍČEK

Zdravá strava
 1. Pečlivě si vybírejte tuky. Některé druhy tuků pravděpodobně zvyšují hladinu estrogenu, což může zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu. Nedávný švédský výzkum poukázal na to, že mononasycené tuky mohou riziko snížit, zatímco polynenasycené tuky riziko zvyšují. Proto dávejte přednost například olivovému a kanolovému oleji a a-3 mastným kyselinám obsaženým v lososu, sardinkách a sledích. Vyhýbejte se trans-tukům, které najdete v margarínu, balených pekařských výrobcích a svačinových pochoutkách, a polynenasyceným tukům, které jsou hojně obsaženy v kukuřičném, slunečnicovém a saflorovém oleji.
 2. Zaměřte se na vlákninu. Vláknina váže škodlivé látky a trávicím traktem je dopravuje z těla ven. Dobrým zdrojem vlákniny jsou luštěniny, hnědá rýže, celozrnný chléb a obiloviny a mnoho ovoce a zeleniny.
 3. Jezte dostatek ovoce a zeleniny. Jezte co nejvíce zeleniny obsahující enzymy bojující proti rakovině, jako je květák, brokolice a zelí.
 4. Zkuste sóju. Isoflavony v sójových produktech jsou látky podobné slabému estrogenu, ale bez jeho nežádoucích účinků, kterými může přispívat k rozvinutí rakoviny prsu. Používejte sójovou mouku, přidávejte tofu do polévek nebo do hlavních jídel, jezte zelené sójové boby nebo pijte sójové mléko.
 5. Vyhněte se aditivům. Kupujte maso z ekologicky chovaných zvířat a drůbeže a mléčné výrobky bez hormonů. Ovoce a zeleninu omývejte, je-li to vhodné, odstraňte slupku, abyste je zbavili zbytků pesticidů.

LÉKAŘSKÉ PROSTŘEDKY

 1. Věnujte maximální pozornost včasné diagnóze. Mamograf dokáže odhalit rakovinu prsu často dříve, než ucítíte bulku. V současnosti jsou zdravotními pojišťovnami hrazena preventivní vyšetření mamografem ve speciálních mamologických centrech s akreditací po čtyřicátém pátém roce věku ženy každé dva roky. Na vyšetření vás může doporučit i praktický lékař. Základem však zůstává vždy samovyšetřování prsou doporučeným standardním postupem, který najdete v každé brožuře věnované tomuto tématu nebo kterému vás snadno naučí váš lékař. Jestliže máte stále ještě menstruaci, provádějte samovyšetření prsu pravidelně 7-10 dnů po začátku cyklu. Pokud jste po klimakteriu, stanovte si samovyšetření každý měsíc na stejný den. Kdyby si každá žena pravidelně prováděla samovyšetření a docházela na mamograf podle doporučení, zachránilo by to například jen ve Spojených státech každoročně 15 000 životů.
 2. Předmětem diskuse je preventivní používání selektivních modulátorů estrogenních receptorů v rizikových skupinách. Jeden z nich - tamoxifen (běžně předepisovaný lék na rakovinu prsu) - může pomoci i jako prevence onemocnění. Mnoho lékařů se však domnívá, že má vedlejší účinky (zvýšené riziko rakoviny dělohy a tvorby krevních sraženin), které převažují nad jeho kladnými účinky. Mělo by se o něm uvažovat pouze u žen s vysokým rizikem onemocnění. Vědci nyní zkoumají novější selektivní nodulátor estrogenních receptorů Evista, který může mít podobné účinky, ale méně vedlejších účinků.

CVIČENÍ

SAMOVYŠETŘENÍ PRSŮ

 1. Nejprve se postavte před zrcadlo s rukama sepjatýma za hlavou. Vypněte prsa a všímejte si změn jejich obrysu, nestejného tvaru, nerovností a dalších změn.
 2. Dejte ruce v bok, lehce se předkloňte a opět pozorujte zevní tvar prsů.
 3. Při sprchování si rukama prohmatejte namydlená prsa a pátrejte po každé bulce, ztluštění kůže a dalších změnách. Totéž proveďte v podpaží.

 1. Udržujte si ideální hmotnost. Výzkumy prokázaly, že ženy, které cvičily nejméně čtyři hodiny týdně, snížily riziko onemocnění rakoviny prsu o 37 procent ve srovnání s méně aktivními ženami.

POTRAVINOVÉ DOPLŇKY

 1. Zkuste vitamin E. Jistého výzkumu se účastnily osoby s rodinnou anamnézou rakoviny prsu. Pokud jejich jídelníček obsahoval 400 nebo více mg vitaminu E denně, riziko rakoviny prsu se u nich snížilo o 80 procent. Požádejte svého lékaře nebo poradce pro výživu, aby vám doporučil vhodné množství.

ŽIVOTNÍ STYL

 1. Omezte alkohol. Velké množství alkoholu je spojeno se zvýšeným výskytem rakoviny prsu. Omezte se maximálně na dvě nebo tři sklenky týdně.
TEST

Co může rakovinu prsu způsobit?

Riziko rakoviny prsu zvyšují uvedené faktory. Pokud se vás týká několik faktorů, které nemůžete ovlivnit, buďte při samovyšetřování pečlivé a choďte pravidelně na kontroly.Souvisejc clnky
Rakovina prostaty - příznaky a léčba - 17.08. 2009
Rakovina kůže - příznaky, foto - 27.07. 2009
Rakovina - příznaky, prevence, léčba - 24.07. 2009

Vce o textov reklamě k člnkům naleznete ZDE
Odkazy: perky, nunice Dal partnei webu
Kontakt