tky YORO

Vysoký krevní tlak - příznaky a léčba
2009-07-25
Autor: Zuzana Vargová


Vysoký krevní tlak nebolí a přesto je to zrádný nepřítel. Jak bojovat proti vysokému krevnímu tlaku? Jaký tlak je už vysoký?

Měření krevního tlaku

vysoký krevní tlak

Kolem paže se obtočí nafukovací manžeta a změří se tlak krve v tepně. Čím déle zůstává vysoký krevní tlak bez povšimnutí a neléčí se, tím větší vám hrozí riziko infarktu, mozkové mrtvice či poškození jater a ledvin.

Co je vysoký krevní tlak

vysoký krevní tlak

Krevní tlak je síla, kterou krev působí proti cévním stěnám při průtoku tělem. Během dne se krevní tlak běžně zvyšuje nebo klesá v závislosti na vaší činnosti nebo náladě. Zůstává-li však většinu času vysoký, srdce se přetěžuje a vaše zdraví může být ohroženo. Je hlavní příčinou infarktu myokardu a náhlé mozkové příhody. Při abnormálně zvýšeném krevním tlaku se hovoří o hypertenzi, abnormálně nízký tlak se nazývá hypotenze.

Měření přístrojem: zaznamenává dvě hodnoty. Jestliže je tlak příliš vysoký, je první hodnota trvale vyšší než 139, nebo je druhá hodnota trvale vyšší než 89. Optimální hodnota krevního tlaku je dle individuálního zdravotního stavu 110/70 - 135/85.

Upozornění k měření krevního tlaku: Vaše výsledky mohou být ovlivněny stresem, některými léky a dokonce denní dobou. Stejně tak je může ovlivnit návštěva u lékaře. Ukázalo se totiž, že  25 % lidí, jejichž tlak je jindy pouze mírně zvýšený, má vysoký krevní tlak pouze kvůli tzv. "syndromu bílého pláště".

vysoký krevní tlak Skupiny, které jsou nejvíce ohorženy vysokým krevním tlakem: Lidé s nadváhou; lidé se srdeční vadou či s výskytem hypertenze v rodině.

Co můžete proti vysokému krevnímu tlaku udělat hned:

Nechte si pravidelně měřit tlak.

Omezte například množství soli a tuku v jídelníčku.

Snažte se také zvýšit příjem česneku, cibule a celeru, které snižují krevní tlak.

Pravidelně cvičte.

Omezte alkohol.

Zákaz kouření.

Hledejte způsoby, jak se zbavit stresu.

Jak se vysoký krevní tlak léči?

Pokud je váš krevní tlak vyšší než normální, lékař by vám měl doporučit změnu životního stylu či léky na snížení tlaku. Když však ani tato opatření nepřinesla výsledky, měl by lékař předepsat léky na vysoký krevní tlak. Výběr léků závisí na věku, rase a celkovém zdravotním stavu. Při hledání nejvhodnějších léků nebo kombinace léků může dojít k neúspěšným pokusům nebo nutnosti výměny preparátů pro nežádoucí účinky.

Upozornění k užívání léků na vysoký krevní tlak: Užíváte léky na vysoký krevní tlak a začnete trpět závratěmi, ospalostí, zácpou, popřípadě pozorujete sníženou potenci - pravděpodobně je třeba změnit léky; nikdy však nepřerušujte léčbu bez souhlasu svého lékaře; náhlým přerušením můžete svůj stav zhoršit.

Prostředky proti vysokému krevnímu tlaku


Vce o textov reklamě k člnkům naleznete ZDE
Odkazy: perky, nunice Dal partnei webu
Kontakt