Cyklistika a zdraví – nejlepší péče o zdraví

Cyklistika a zdraví – nejlepší péče o zdraví
4.7 (93.33%) 3 votes

bicycle-1433327-640x480Věděli jste, že cyklistikou předcházíte téměř všem typickým nemocem našeho „moderního“ způsobu života a také přispíváte k ochraně zdraví, především v rozvojových zemích? Jízda na kole je zábava, když se to dělá správně a kromě chození pěšky je to obvykle nejrozumnější způsob pohybu na kratší cesty. Ale jsou ještě další dva důležité důvody, proč jezdit na kole. A oba se týkají zdraví.

Za prvé: podpora zdraví

Jízda na kole podporuje dobré zdraví a má vícenásobné preventivní účinky, což se, pravda, často podceňuje. Každodenní jízda na kole do práce, školy nebo na nákup udržuje tělo v pohybu a tréninku. Zatímco se zdraví našich dětí zhoršuje v důsledku nedostatku pohybu a špatných stravovacích návyků, studie o cyklistice a zdraví jasně dokazují obrovský preventivní účinek i proti typickým civilizačním chorobám. Dokazují to především dvě velké studie na toto téma, britská a dánská.

Z dánské studie jasně vyplývá, že lidé, kteří jezdí pravidelně do práce na kole, mají nižší úmrtnost o 28% než běžná populace. Několik studií, pocházející také z Norska a Švýcarska, ukazují pozoruhodné snížení následujících rizik chorob u pravidelných cyklistů ve srovnání s průměrnou populací:

  • 30% vysoký krevní tlak
  • 33 – 50% onemocnění cévního systému
  • 40 – 50% cukrovka typu 2
  • 50% osteoporóza
  • 28 – 50% rakovina prsu
  • 40 – 50% rakovina tlustého střeva
  • 34% riziko vzniku žlučových kamenů
  • 68% deprese
  • 26% bolesti zad

Pozoruhodně se také prokázalo, že vystavení prachu a výfukovým plynům u cyklisty není vyšší než když se vezete
autem, v některých oblastech jako CO, NO2, toluen a xylen je dokonce podstatně nižší než u cestujících autem. A co se týká bezpečnosti, statistiky ukazují, že čím více cyklistů je na cestách, bezpečnější je doprava.

Například podpora cyklistiky v Dánsku v letech 1990 až 2000 přinesla při zvýšení cyklistické dopravy o 45% pokles nehod cyklistů s vážnými zraněními celkem až o 23%.

Již v roce 1999 doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO) v Londýnské chartě dopravy podporu cyklistiky z
důvodů zdraví a životního prostředí. Také výzkum pana Froböse na Lékařské univerzitě v Kolíně nad Rýnem doložil
u cyklistů zlepšení metabolismu tuků, krevního oběhu, svalové hmoty, stavu kostí, imunitního systému a dokonce i efekt proti stárnutí. I zpráva cyklistky Anglie od Nicka Cavilla a Adriana Davise z roku 2007 prokazuje velké výhody cyklistiky pro veřejné zdraví.

Cyklistika přirozeně obsahuje i určitá zdravotní rizika: úrazy, syndrom karpálního tunelu při špatné poloze zápěstí, bolesti ramen při strnulém držení, co plísňové infekce kůže. Tomu lze předcházet. Nicméně studie zdůrazňuje, že zdravotní přínosy získané z cyklistiky jsou dvacetkrát větší jak nevýhody. Dodejme ještě, že správně ježdění na kole není jen tréninkem srdce a krevního oběhu, ale i smysluplný trénink dýchání a rovnováhy a také vede k redukci závratí u starších lidí. Na rozdíl od běhu cyklistika šetří klouby kolen a beder před otřesy, a nasazuje se i při rehabilitaci po nemocech kloubů.

Za druhé: zachráníte životy

WHO – „HEAT for Cycling“: Jízda na kole zachraňuje životy a šetří náklady na zdravotní péči Na základě údajů z dánské studie, vyvinula evropská kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) takzvaný „Ekonomický hodnotící nástroj zdraví pro cyklistiku“ (Health economic assessment tool for cycling (HEAT for Cycling)). V roce 2009 rakouské Ministerstvo života vypočítalo, že jen při 5% -ním podílu cyklistické dopravy a průměrné ujeté vzdálenosti
jen 2 kilometry se zachrání ročně 412 lidských životů a ušetří 405 milionů eur v nákladech na zdraví. Znásobení podílu cyklistiky na veřejné dopravě si proto lze jen a jen přát, znásobilo by to i jmenované efekty.

Co si také o cyklistice a zdraví přečíst?

VIDEO: Návod na zdraví – Jak skutečně užít jízdu na kole

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Arto Myllys

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.