Citronová šťáva s vodou a zdraví – jaký má na nás vliv?

Citronová šťáva s vodou a zdraví – jaký má na nás vliv?
4.7 (94.29%) 7 votes
Co pro naše zdraví dělá šťáva z citronu?

Co pro naše zdraví dělá šťáva z citronu?

Citron je jeden z nejoblíbenějších plodů nejen díky jeho osvěžující chuti. Sílu a účinky tohoto citrusového plodu již dlouhá léta využíváme při chřipce či nachlazení, ale nejnověji si čerstvou citrónovou šťávu v kombinaci s vodou stále více lidí dopřeje hned po probuzení. Důvodem jsou jeho schopnosti zbavit tělo toxinů a podpořit hubnutí.

Parádní zdroj vitamínu C

Citron totiž patří k vůbec největším zdrojům vitamínu C. Aby došlo k jeho plynulému vstřebávání a lepšímu účinku, je nutná přítomnost dalších podpůrných látek zvaných fytochemikálie. Právě ty citron obsahuje také, ale kromě nich i minerální látky jako vápník, draslík, hořčík, fosfor a sodík. Díky tomu se citron vyznačuje silnými antibakteriálními, antivirovými a antiseptickými účinky. Na co všechno tedy působí?

Zlepšuje trávení

Citron stimuluje funkci jater, v důsledku čehož dochází k produkci žluči potřebné pro zdravé trávení. Sklenice citronové vody nalačno pomáhá vyplavit z těla toxiny a jiné nebezpečné látky. Pravidelné pití citronové vody navíc pomáhá zmírnit příznaky pálení žáhy, ale i říhání a nadýmání. Díky tomu, že podporuje správné fungování střev, zabraňuje případným průjmům či zácpám.

Podporuje hubnutí

Sklenicí citronové vody nakopnete svůj metabolismus na celý den. Zároveň jím do těla dostáváte jistou dávku pektinu, tedy rozpustné vlákniny, která se v žaludku rozpíná. Díky tomu se na delší dobu budete cítit sytí a na jídlo ani nepomyslíte. Ideální však je koupit si biocitróny a konzumovat nejen šťávu, ale i část mezi slupkou a samotnou dužinou – tam je totiž pektinu nejvíce. Kombinace teplé vody s citronovou šťávou a medem navíc vytváří v žaludku zásadité prostředí, díky čemuž dochází k podpoře hubnutí a také se jím předchází riziku vzniku rakoviny.

Podporuje imunitní systém

Díky vysokému obsahu vitaminu C, pomáhá citron posílit obranyschopnost organismu. Při jeho dostatečném přísunu se následně tělo snadněji vyrovnává s výkyvy teplot, zda vlivem bakterií a virů. Vitamin C navíc zvyšuje schopnost těla vstřebávat železo, tedy živiny důležité pro optimální fungující imunitní systém. Aby toho nebylo málo, citron obsahuje i saponiny, které mají antimikrobiální vlastnosti, takže se organismus snadněji vypořádá i s různými infekcemi.

Čistí močové cesty

Teplá citronová voda působí jako diuretikum, a tedy podporuje tvorbu moči, čímž pomáhá pročistit močové cesty. Tento oblíbený nápoj může změnit pH močových cest, díky čemuž napomáhá k zastavení šíření nebezpečných bakterií. Kyselina citronová navíc pomáhá při detoxikaci, která je nezbytná jako obrana před infekcemi a záněty.

Dodává tělu energii

Fosfor, sacharidy a nakonec i vitamin C jsou přirozenými povzbuzujícími živinami. Sklenici citronové vody denně tělo hydratuje a okysličuje, díky čemuž jsou orgány vitální a tělo svěží. Podle odborníků navíc osvěžujícím a povzbudivě působí i příjemná vůně citronu.

Čistí pleť

Díky vysokému obsahu vitamínu C působí tento nápoj jako antioxidant. Z těla se tak pravidelně vyplavují nebezpečné toxiny a volné radikály zodpovědné na nezdravý vzhled pokožky, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Citronová šťáva v kombinaci s medem má regenerační a antibakteriální schopnosti a vitamin C podporuje tvorbu kolagenu, čímž udržuje pokožku pružnější a vitální.

Zmírňuje zápach z úst

Kyselost citronové šťávy v kombinaci s léčivými vlastnostmi medu a vody může mít za následek i zmírnění zápachu z úst. Pitím tohoto nápoje totiž dochází k čištění ústní dutiny a produkci slin. Citronová šťáva navíc zabíjí bakterie, které jsou v konečném důsledku odpovědné za nepříjemný zápach, navíc však pomáhá odstranit bílý povlak na jazyku. Ten se tvoří během spánku a skládá se z rozkládajících zbytků jídla a bakterií.

Co si také přečíst o citronové vodě?

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.