Pravda o dietních limonádách a jejich vlivu na zdraví

Pravda o dietních limonádách a jejich vlivu na zdraví
4.5 (90%) 6 votes
Sladké limonády jsou nezdravé!

Sladké limonády jsou nezdravé!

Limonáda je oblíbeným nápojem mnoha lidí. Přesto může být zdrojem vážných zdravotních problémů. Některé nové poznatky o dietních light limonádách se dočtete v tomto článku. A možná budete překvapeni.

Věnujte pozornost tomu, co pijete

Dnes se věnuje velká pozornost tomu co jíme. Je však důležité hlídat kalorie také v našem pitném režimu. Díky tekutinám můžeme zvýšit náš denní příjem až o 450 kalorií, což odpovídá tukovému přírůstku neuvěřitelných 300 gramů každý týden! Tolik studie university v Severní Karolíně (USA). Dnešní Američané vypijí ročně asi 725 litrů tekutin – neboli asi 2 litry denně. Pro srovnání, to je téměř dvojnásobné množství kalorií oproti době před 30ti lety.

Jak tedy snížit kalorie z tekutin?

Nejčastějším způsobem, jak lidé kalorický přísun v tekutinách snižují, jsou dietní limonády obsahující umělá sladidla. Je to proto že „dietní limonáda / kola“ má velmi nízký obsah kalorií, což samozřejmě na první pohled nevede k obezitě.

Vědci ale zjistili že:

  1. Častá konzumace tekutin a potravin obsahující umělá sladidla může vést k velmi silné potřebě jíst sladká a vysoce kalorická jídla, jako jsou sladké pečivo, cukrovinky, čokoládové tyčinky, atd…
  2. Častým pitím dietních limonád ochuzujete Vaše tělo o zdraví prospěšné tekutiny – čaj / voda, atd..
  3. Dietní limonády neobsahují žádné zdraví prospěšné složky.
  4. Dietní limonády obsahují aspartam, jež je 180 krát sladší než cukr. Výzkum na zvířatech zjistil, že vysoký příjem aspartamu vedl k mozkovým nádorům u hlodavců. Aspartam je sice označován za bezpečné sladidlo, ale na druhou stranu jsou známé také vedlejší účinky jako: závrať, bolesti hlavy, průjem, ztráta paměti a změna nálady.

Co se stane, pokud limonády vyřadíte z vašeho jídelníčku?

O tom, že jsou nezdravé, už víme. Také jsme si vědomi, že mají vysoký obsah kalorií a naší postavě ani zdaleka neprospívají. Přesto na sladké limonády nedají mnozí dopustit a s výčitkami svědomí si užívají osvěžující sladkou příchuť. Co se stane, pokud je vynecháme z jídelníčku?

1. Budete méně hladoví

Umělá sladidla ovlivňují pocit sytosti. Tato umělá sladidla jsou 400krát až 8000-krát sladší než cukr. Výsledkem jsou určité procesy, které se začnou dít v našem těle. Svaly v žaludku odpočívají, hormony se uvolňují, takže si můžete dát něco k jídlu. Pokud však do sebe dáte umělá sladidla, vaše tělo říká: „Chci více vysokokalorického jídla“.

Takže v konečném důsledku, mimo sladkých limonád zatoužíte po jiném jídlo s vysokým obsahem kalorií, abyste tak uspokojili své tělo. Sladké limonády podporují chuť na nezdravé pokrmy.

2. Budete vypadat mladší

Množství lidí utrácí peníze na různé kosmetické přípravky proti vráskám nebo chodí do salonů krásy na zkrášlující procedury, které slibují mladší vzhled. Přitom stačí, když vynechají sladké limonády. Nedávná studie publikovaná v časopise American Journal of Public Health zjistila, že při dělení buněk se telomery, nacházející se na konci chromozomů a chránící geny, přirozeně zkracují, což je proces související se stárnutím a chorobami, které přicházejí s věkem.

Sladké nápoje konzumované jednou denně jsou spojeny se zkracováním telomer. Riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby se tím zvýší. Tyto nápoje dokonce zvyšují stárnutí buněk stejně jako kouření!

3. Zhubnete

Každý jeden doušek sladké limonády se počítá a vede k tloustnutí. Tělo prostě neumí kalorie obsažené v nápojích rozpoznat jako prostředek k nasycení. Proto se snadno může stát, že se „propijete“ až k nadváze. Člověk je od přírody nastaven k pití čisté vody.

Lidský organismus není připraven na to, aby nadbytečný přísun kalorií z nápojů vyrovnal sníženou spotřebou pevné stravy. Voda sice tělem rychle proteče, ale kalorie zůstávají a přeměňují se na tělesný tuk.

4. Nebudete nemocní

Kyselost v sladkém nápoji narušuje činnost trávicího systému a poškozuje zubní sklovinu. Hlavně dietní limonády jsou obzvláště zrádné pro vaše střeva kvůli obsahu různých umělých přísad.

Vědci zjišťují, že umělá sladidla mohou mít vliv na zdravé střevní bakterie. Tyto bakterie ovlivňují všechno – od kontroly krevního cukru přes regulaci tělesné hmotnosti až po nemoci – jak náš imunitní systém funguje a jak naše tělo reaguje na infekci. Ve skutečnosti každými 5 procenty kalorií, které přijmete ze sladkých nápojů, si zvyšuje riziko cukrovky o 18 procent. Riziko „špatného“ LDL cholesterolu a onemocnění srdce se zase zvyšuje po pouhých dvou týdnech od konzumace těchto limonád.

5. Zredukuje skrytý tuk v těle

Řeč je o nebezpečných tucích, které je těžko odhalit pouhým okem. Nemusíte tak vědět, že jste ohroženi. Jednoduše změny ve svém těle neuvidíte. Dánští vědci provedli studii o účincích sladkých limonád. Požádali účastníky, aby pili každý den buď slazené limonády, mléko se stejným počtem kalorií, dietní nápoje nebo vodu po dobu šesti měsíců. Všichni účastníci měli stejnou hmotnost. Nicméně u těch, kteří konzumovali sladké limonády bylo zaznamenáno drastické zvýšení škodlivých skrytých tuků na játrech!

6. Posílíte si kosti

Karamel v nápoji obsahuje uměle vytvořený fosfor, který může být špatný pro dlouhodobé zdraví kostí. Fosfor je přirozená chemikálie obsažena v potravinách, jako jsou fazole a zrna. V kolových nápojích se nachází jiná forma této látky.

Dlouhodobý příjem fosforu v umělé formě potlačuje vstřebávání vápníku a způsobuje dokonce poruchy metabolismu.

7. Budete mít více energie

Pokud jste v poslední době unavení, problém hledejte v nápojích, které s oblibou pijete. Pití příliš velkého množství kofeinu může způsobit dehydrataci. Nervový systém se namáhá, takže výsledkem je únava a vyčerpanost. Dokonce se zjistilo, že pokud lidé sníží příjem kofeinu, mají najednou více energie, protože kofein způsobuje velké vzestupy i pády.

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Andrzej Gdula

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.