Detoxikace organismu – chraňte to nejcennější

detox

Zbavit své tělo nečistot a škodlivých látek je důležité nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Jedy a toxiny, které konzumujeme a vdechujeme, zatěžují náš organismus a jsou zdrojem řady potíží. Několik užitečných způsobů, jak se samostatně pročistit, přináší čínská tradiční medicína.

Zácpa, trávicí problémy, únava, vyčerpanost… To jsou jen některé potíže, s nimiž se můžeme v souvislosti se zanesením těla různými nečistotami a toxiny setkat. Jak se do našeho těla dostaly? Odpověď na tuto otázku se nabízí takřka sama: Je to důsledek současného života. Jíme a vdechujeme spoustu chemie, která je doslova všude kolem nás. Potraviny, které konzumujeme, jsou kvůli delší trvanlivosti plné nejrůznějších chemických přísad, které se usazují v našich orgánech a pokud se nepostaráme o jejich vyčištění, bývají strůjci nejen výše uvedených potíží. Vydatně tomu rovněž napomáhá kouření, konzumace alkoholu, ale i pravidelné užívání různých léků apod.

Škodlivé látky se nejvíce usazují ve střevech, v játrech, v mezibuněčných prostorách a v tukových buňkách. Tím dochází ke zpomalení metabolismu, ke sníženému vstřebávání vitaminů a minerálů, k zanesení krevního oběhu toxickými látkami, ke zvýšenému usazování soli a tím k nadměrnému zadržování vody v organismu. Svůj podíl zde však má i stres, deprese a celkově špatná psychika. Určitě je vám jasné, že tento stav pro nás rozhodně není prospěšný a je dobré s ním něco dělat.

Lidské tělo jako soběstačná říše

Dobrou zprávou je, že zbavit organismus těchto nečistot není nic složitého, protože lidské tělo je vlastně samo o sobě jakousi laboratoří a pokud mu vytvoříme vhodné podmínky, má schopnost se velmi dobře zregenerovat. Proto je dobré čas od času podstoupit detoxikaci organismu a uklidit si sami v sobě. Způsobů detoxikace je vícero, ale zdaleka ne všechny jsou zdravé. Neprospěje vám ani dlouhodobá hladovka, ani umělé vyvolávání urputných průjmů apod. Na tyto drastické metody raději hned zapomeňte.

Začínáme s detoxikací

Pro detoxikaci, nebo chcete-li pročištění organismu, je nejvhodnější období jaro a podzim, nicméně absolvovat ji můžete v podstatě kdykoli, jen byste ji neměli podstupovat příliš často. Samotná očista může trvat různě dlouhou dobu, co lékař, to jiný názor. Nejčastěji se doporučuje přibližně dvouměsíční kůra, která by pro odstranění usazených „nánosů“ z těla a orgánů měla postačit. Aby byla detoxikace úspěšná, je potřeba po celou dobu dodržovat správný stravovací a pitný režim.

Základní pravidla detoxikace – co ano

 • 1. Dodržovat pitný režim – tělo je potřeba důkladně „propláchnout“ a dát mu šanci odplavit škodliviny. Ideální je kombinovat čistou vodu s bylinkovými čaji. Nepijte sladká pití, kávu, alkohol. Jen vodu a bylinkové čaje.

 • 2. Zařadit od jídelníčku vhodné potraviny – zelí, brambory, celozrnné pečivo, rýži, proso, ovoce – to je důležité dobře rozkousat, syrovou zeleninu – té by nemělo být moc

 • 3. Nejíst po 18. hodině – tělo se očišťuje i ve spánku. Nezanášejte ho před spaním jídlem.

 • 4. Pohyb na čerstvém vzduchu – procházky, jízda na kole apod. Pohyb k detoxikaci patří. Trošku se zapotit je prostě zdravé.

V době detoxikace zapomeňte na:

 • 1. Nejezte vůbec tučná, sladká a smažená jídla – prostě oprostěte se od nezdravých a těžkých jídel, která váš organismus velmi namáhají.

 • 2. Červená masa, vnitřnosti, vajíčka – opět platí to, co bylo řečeno u bodu výše.

 • 3. Cigarety, alkohol – tyto věci se se zdravým životním stylem absolutně nekamarádí. Vykašlete se na cigarety a alkohol na několik měsíců. VAše tělo to velmi očistí.

Začněte u tlustého střeva

Hned na počátku detoxikace se zaměřte na tlusté střevo. To totiž funguje jako čistička organismu a pokud se o ně správně nestaráme, nachází se v něm mnoho škodlivých usazenin. Ty brání vstřebávání důležitých látek a naopak zatěžují organismus všemi nashromážděnými nečistotami. Když tuto součást organismu hned na začátku dobře vyčistíme, nejen že tím velmi usnadníme následnou detoxikaci, ale velmi brzy na sobě zpozorujeme například i viditelné zlepšení stavu pleti.

Čím tlusté střevo vyčistit? Někdo preferuje odborný průplach, jiný dává přednost spíše domácí kůře. Je na vás, jakou formu zvolíte, v každém případě by se však mělo jednat o přírodní cestu. Svůj díl práce může v tomto ohledu skvěle odvést například švestka Kouzelná krása, což je produkt tradiční čínské medicíny. Ač k tomu název možná svádí, nejedná se o obyčejnou švestku, ale o přípravek, který je obohacen o mnoho důležitých složek a prvků, takže s jeho pomocí nejen dokonale pročistíte tlusté střevo na počátku detoxikace (postačí cca 4 – 5 dnů), ale celkově prospějete svému zdraví. Zlepší se vám stav pokožky, upraví zažívání a činnost střev, úspěšně nastartovat s ním můžete i shození případných přebytečných kil.

Aby měla detoxikace smysl

Tak, střevo máte pěkně pročištěné, nic tedy nebrání v tom, pokračovat v detoxikaci dál. Pravidla nejsou nijak složitá, v podstatě byla napsána již o něco výše. Důležité je dbát na vhodnou stravu (viz.výše), a nepřejídat se. Ideální je rozvržení denní spotřeby jídla do pěti menších porcí. Pečlivě dbejte rovněž na dostatečné množství tekutin. Samozřejmě vynechte ty sladké a bublinkové, zaměřte se na čistou vodu a bylinné čaje. Vypít byste měli alespoň dva a půl litru denně, pokud zvládnete více, rozhodně si neublížíte. Ovšem pozor! Pít je potřeba průběžně po celý den, když budete pitný režim zanedbávat a pak to budete chtít zachránit večer dvěma litry vypitými naráz, spíš si ublížíte. Raději to takto ani nezkoušejte.

Kromě stravy a každodenního pohybu na čerstvém vzduchu očistě organismu velmi prospívá také návštěva sauny. Skvělá je například kůra v cedrovém sudu, protože cedr má schopnost odvádět z těla toxiny. Výborně působí také pětiminutová masáž suchého těla těsně před koupelí.

Ukaž mi svůj jazyk a já ti povím, jaký jsi

Detoxikujete, pročišťujete se a nevíte, jestli to už vaše tělo nějak pozitivně zaznamenalo? Jako indikátor vám může posloužit jazyk. Schválně se postavte před zrcadlo, nejlépe někde u okna za denního světla a pěkně ho na sebe vyplázněte. Jak vypadá?

 • Bílý povlak po celém povrchu jazyka je známkou, že se v těle nacházejí toxiny.

 • Bílý povlak u kořene znamená, že je zanesené tlusté střevo

 • Bílý povlak ve středu jazyka upozorňuje na problémy s trávicími orgány v břiše – žlučník slinivka, játra, slezina, žaludek

 • Pěkný růžový jazyk – výborně, vaše detoxikace byla úspěšná, gratulujeme! Jazyk v tomto stavu signalizuje zdravé orgány.

Detoxikovat organismus stačí tak dvakrát do roka. Pročištěním těla prospějete nejen vašim tělesným orgánům, ale zlepšíte svůj zdravotní stav celkově. Pozitivní účinky pocítíte i na své psychice. Budete se cítit nabití energií, zdraví, silní, vitální.

TIP: Podívejte se jak na podzimní detoxikaci

VIDEO: Jana Konečná – Přírodní léčebné prostředky, detoxikace organismu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.