Anorexie – příznaky, projevy a léčba

anorexie“V mé hlavě probíhá nezvladatelný boj. Jedna část mé osoby chce jíst, ale druhá část jídlo odmítá, protože se bojím, že hrozně ztloustnu.” S takovými myšlenkami bojuje opravdu mnoho žen. K čemu to vede? Posedlost osobním vzhledem vedla u některých mladých žen ke vzniku poruchy příjmu potravy, jako je například bulimie nebo anorexie. Někdy ženy používají prostředky na hubnutí, jež slibují mimořádné výsledky ve velmi krátkém čase, avšak nejsou vyzkoušeny uznávanými zdravotnickými institucemi. Užívání takových výrobků může mít za následek naopak velké zdravotní problémy.

Jaké jsou příznaky anorexie?

Nutkavé a přílišné zaobírání se vlastní hmotností a chorobný strach z přibývání na váze, posedlost dietami a složením stravy, dobrovolné hladovění, přehnané cvičení. Když choroba postupuje, objevuje se výrazné hubnutí, u žen nepravidelná menstruace, poruchy růstu vlasů a ochlupení, suchost kůže, nízký krevní tlak a pomalý tep. Anorektici mají pocit tloušťky, přestože je váha hluboko pod normálem. U některých lidí trpících touto poruchou může být problémem neustálé užívání volně prodejných prostředků na hubnutí nebo projímadel. Někdy poruchu doprovází deprese.

Z čeho máte snad vůbec největší strach? Mnoho dívek bez váhání odpoví: z tloustnutí. Při jednom průzkumu veřejného mínění bylo zjištěno, že se dnešní mladé ženy mnohem víc bojí toho, že přiberou na váze, než nukleární války nebo rakoviny. Znáte někoho, kdo má tyto problémy a potřebuje pomoc? Než se pokusíte svému blízkému pomoci, snažte se jej pochopit a zjistit, proč má tyto problémy.

Snaha o dokonalou postavu

Soustavně jsme bombardováni obrázky modelek, které jsou většinou štíhlé a vysoké. Tento “správný” fyzický vzhled je využíván k propagaci jakýchkoli výrobků — auty počínaje a čokoládou konče. Mladé ženy nyní vidí za jediný den mnohem více obrázků nádherných žen než jejich matky za celý život. Někteří lidé, kteří berou módu příliš vážně, proto bývají nadměrně zaměřeni na svůj vzhled.

Když je tloustnutí horší, než smrt…

Takové obrázky mohou mít velmi škodlivý vliv. Jeden průzkum uvedl, že 90 % dospívajících nebylo spokojeno se svým tělem. A někteří z nich byli ochotni pro dosažení “ideální” postavy udělat opravdu cokoli. Ideál velmi štíhlé postavy tak zotročil miliony žen. Některé z nich si právě proto vypěstovaly nebezpečnou poruchu anorexia nervosa. Jedna modelka, která trpěla anorexií, připouští: “Toho, že přiberu na váze, jsem se děsila víc než smrti”.

Je pravda, že na vzniku poruch příjmu potravy, jako je například anorexie a bulimie, se může podílet i řada dalších faktorů. Nicméně určitou vinu na tom má i kult štíhlosti.

A jestliže přikládáme vzhledu příliš velký význam, mohli bychom dojít k nesprávnému názoru, že naše hodnota spočívá hlavně v tom, jak vypadáme, a ne v tom, jací jsme uvnitř. “Musíme začít oceňovat u lidí spíše jejich schopnosti a to, čím jsou ve svém nitru, a ne jen jejich vzhled,” říká ona modelka. Je to, jak člověk vypadá, opravdu tak důležité, aby kvůli dosažení „dokonalého vzhledu“ obětoval své duševní i tělesné zdraví? Existuje nějaký důležitější druh krásy, o nějž bychom měli usilovat? Snažte se pomoci nemocnému pochopit a ocenit jeho vnitřní kvality. Ukažte mu, že to nejdůležitější je vnitřní krása, která může být trvalejší.

Příčiny onemocnění

Anorexie nervosa se vyskytuje především u ženské populace (cca 2%). Statistiky udávají poměr žen a mužů 95:5. Nejvíce onemocnění vzniká v období puberty a adolescence, tedy ve věku 12 až 18 let. Zárodky nemoci však dítě často získalo a ukládalo si již v předškolním nebo raném věku. Velmi často jde o dívky vzdělané, úspěšné a vzhledné, z přiměřeně dobře situovaných rodin.

Za nejčastější příčiny vzniku se považuje:

  • nedostatečně saturovaná emocionalita,
  • překrývání a neřešení rodinných nebo individuálních problémů,
  • životní styl předstírání rodinné cílem předejít problémům,
  • tlak na dítě dosahovat vysoké mety již od útlého věku,
  • ze strany nejbližších přetrvávající očekávaná úspěšnost ve všech rovinách,
  • podvědomý strach z odmítnutí, selhání.

Signály a doprovodné projevy anorexie

První příznaky se jen těžko zachycují, často působí jako přirozená neškodná touha dobře vypadat a starat se o sebe. Jsou však signály, které jsou opakovaně vysílány:

  • hyperaktivita, nadměrná sportovní činnost,
  • jídlo se stává dominantní tématem,
  • časté diety a zkoumání kalorií a energie v jednotlivé stravě,
  • neobjektivní pohled na své tělo a váhu,
  • zdánlivě objektivní odmítání společného stolování s rodinou,
  • postupně se zvyšující frekvence reakcí typu: “teď nemám chuť”, “už jsem jídla”, “najím se později” a podobně,
  • objevuje se sklon k izolaci od vrstevníků,
  • únik do deprese,
  • změna charakteru, postojů a hodnot vnímání světa.

Co můžete udělat hned proti anorexii

Vyzkoušejte zinek

Chcete pomoci někomu ze svých blízkých, kdo má anorexii? Poraďte se s lékařem o užívání potravinového doplňku sulfátu zinečnatého. Nedostatek zinku bývá u anorektiků velmi častý, protože jsou většinou vegetariáni. Důsledkem může být opožděný růst i sexuální vývoj.

Pomůže odborník na výživu

Velkou pomocí je včasné vyhledání odborníka na výživu. Postižení své potíže zřejmě budou popírat, ale nejsou si schopni sami pomoci. Čím dříve zahájíte léčbu, tím úspěšnější bude náprava. Rodinní příslušníci se mohou v odborné poradně informovat, jak být postiženému oporou a nezhoršit průběh nemoci.

Buďte oporou

Postiženému projevujte lásku, pochopení a nezapomínejte, že jde o duševní nemoc.

Kašlete na prášky

Vyvarujte se prášků na hubnutí, projímadel a diuretik. Nadměrné užívaní prášků na hubnutí může mít za následek mozkovou mrtvici. Srdeční selhání zase může mít příčinu v užívání projímadel a diuretik.

Léčba anorexie

Anorexie je život ohrožující porucha přijímání potravy, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Většinou postihuje dívky, i když ani chlapci nejsou vůči ní imunní. Projevuje se posedlostí fyzickým vzhledem, jídelními rituály a dietou dovedenou až do nebezpečných extrémů. Léčba spočívá v podávání antidepresiv a léků proti úzkosti a dále v individuální nebo rodinné terapií.

Při léčbě je většinou potřeba kombinovat léky s psychoterapií. Anorektici jsou často hospitalizování, aby se zlepšila jejich výživa a předešlo se dalším komplikacím z nedostatku potravy. V případě ohrožení života může být podána nitrožilní infuzní výživa. U těchto pacientů je nutná dlouhodobá psychoterapie, aby změnili náhled na svůj vzhled a aby se zabránilo novému vzplanutí choroby, které je u anorexie časté.

Co si ještě přečíst o anorexii?

VIDEO: Anorexie – můj příběh

VIDEO: Anorexie rozhovor Anna Rudolfová

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Tara Bartal

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.