Contents
V tomto období mnozí lidé bojují s nachlazením a to může někdy přejít až v zánět hrtanu (laringitidu). Také kouření a pobyt ve znečištěném prostředí může způsobit chronickou laringitidu. A jindy zase stačí hlasitý řev nebo zaječení a hned máte podrážděný hrtan a můžete ochraptět. Co dělat, pokud zjistíte příznaky laringitidy? Zde je několik praktických podnětů, které můžete vyzkoušet.
Co je to laryngitida?
Je je zánětlivé onemocnění hrtanu, které se vyskytuje tak u dětí, tak u dospělých nebo seniorů. Za zánětem je infekce virového původu, někdy zhoršená i přidružením bakteriální infekce.
Příznaky laryngitidy
Nejčastějšími příznaky laryngitidy jsou:
- suchý “štěkavý” kašel, narůstající chrapot, bolest v krku
- potíže s dýcháním a polykáním, pronikavé sípání při dýchání
- v těžkých případech ztráta hlasu, někdy zvýšená teplota
Původcem zánětu hrtanu je obvykle virus, někdy může nastoupit i bakteriální infekce. Některé děti trpí laryngitidou při každém nachlazení nebo jiném onemocnění, většinou v období mezi říjnem a březnem. Zánět obvykle odezní po 6 dnech.
Co můžete při laryngitidě udělat hned?
- Dítěti může pomoci projížďka v autě s otevřenými okny. Teple jej oblečte a vezměte jej na chvilku ven. Chladný, vlhký vzduch usnadní dýchání.
- Nechte dítě sedět rovně, bude se mu lépe dýchat. Pokud má zánět nemluvně, posaďte je do dětské sedačky.
- Zvlhčujte vzduch například pomocí široké nádoby s horkou vodou, nebo udělejte vlhký stan z vyždímaného prostěradla umístěného nad postýlkou nebo zvlhčovačem vzduchu nebo horkou sprchou. Po 15-20 minutách by mělo dojít k úlevě.
- A co šeptání? Šeptání také není příliš dobrý nápad – zatěžuje hlasivky ještě víc. Je pro hlasivky stejně škodlivé, jako byste křičeli. Buďte proto raději úplně zticha.
- Pijte velké množství tekutin a cucejte kyselé citronové bonbony nebo žvýkejte žvýkačku – podpoříte tvorbu slin a hlasivky tak zvlhčíte.
- Laringitidě můžete často zabránit nekuřáctvím a střídmým požíváním alkoholu.
- Při nachlazení nepoužívejte antihistaminika (protialergické léky) – vysušují sliznice a zhoršují chrapot.
- A na závěr – jedno z příjemných léčení je používat hašlerky nebo bonbony s eukalyptem a americkým jilmem. Snižují zánět a zlepšují hojení.
Jak léčit laryngitidu
Máte-li laryngitidu, snažte se vůbec nemluvit, pijte hodně tekutin a přikládejte si teplé obklady na krk. Pokud chcete využít sílu bylinek – kloktejte čaj ze zázvoru, z červené šalvěje nebo z bobulí vavřínu. Nebo inhalujte páru z nádoby s horkou vodou nebo šálku zázvorového čaje.
Virový zánět hrtanu se zahojí sám. Jde-li o bakteriální infekci, jsou často nutná antibiotika. Polypy na hlasivkách, které mohou také vyvolávat chronickou laringitidu se dají odstranit chirurgicky, většinou za použití laseru.
Kde si o laryngitidě přečíst více?
VIDEO: O Laryngitidě
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Dora Mitsonia