Laryngitida – zánět hrtanu – příznaky, léčba

laryngitidaV tomto období mnozí lidé bojují s nachlazením a to může někdy přejít až v zánět hrtanu (laringitidu). Také kouření a pobyt ve znečištěném prostředí může způsobit chronickou laringitidu. A jindy zase stačí hlasitý řev nebo zaječení a hned máte podrážděný hrtan a můžete ochraptět. Co dělat, pokud zjistíte příznaky laringitidy? Zde je několik praktických podnětů, které můžete vyzkoušet.

Co je to laryngitida?

Je je zánětlivé onemocnění hrtanu, které se vyskytuje tak u dětí, tak u dospělých nebo seniorů. Za zánětem je infekce virového původu, někdy zhoršená i přidružením bakteriální infekce.

Příznaky laryngitidy

Nejčastějšími příznaky laryngitidy jsou:

 • suchý “štěkavý” kašel, narůstající chrapot, bolest v krku
 • potíže s dýcháním a polykáním, pronikavé sípání při dýchání
 • v těžkých případech ztráta hlasu, někdy zvýšená teplota

Původcem zánětu hrtanu je obvykle virus, někdy může nastoupit i bakteriální infekce. Některé děti trpí laryngitidou při každém nachlazení nebo jiném onemocnění, většinou v období mezi říjnem a březnem. Zánět obvykle odezní po 6 dnech.

Co můžete při laryngitidě udělat hned?

 • Dítěti může pomoci projížďka v autě s otevřenými okny. Teple jej oblečte a vezměte jej na chvilku ven. Chladný, vlhký vzduch usnadní dýchání.
 • Nechte dítě sedět rovně, bude se mu lépe dýchat. Pokud má zánět nemluvně, posaďte je do dětské sedačky.
 • Zvlhčujte vzduch například pomocí široké nádoby s horkou vodou, nebo udělejte vlhký stan z vyždímaného prostěradla umístěného nad postýlkou nebo zvlhčovačem vzduchu nebo horkou sprchou. Po 15-20 minutách by mělo dojít k úlevě.
 • A co šeptání? Šeptání také není příliš dobrý nápad – zatěžuje hlasivky ještě víc. Je pro hlasivky stejně škodlivé, jako byste křičeli. Buďte proto raději úplně zticha.
 • Pijte velké množství tekutin a cucejte kyselé citronové bonbony nebo žvýkejte žvýkačku – podpoříte tvorbu slin a hlasivky tak zvlhčíte.
 • Laringitidě můžete často zabránit nekuřáctvím a střídmým požíváním alkoholu.
 • Při nachlazení nepoužívejte antihistaminika (protialergické léky) – vysušují sliznice a zhoršují chrapot.
 • A na závěr – jedno z příjemných léčení je používat hašlerky nebo bonbony s eukalyptem a americkým jilmem. Snižují zánět a zlepšují hojení.

Jak léčit laryngitidu

Máte-li laryngitidu, snažte se vůbec nemluvit, pijte hodně tekutin a přikládejte si teplé obklady na krk. Pokud chcete využít sílu bylinek – kloktejte čaj ze zázvoru, z červené šalvěje nebo z bobulí vavřínu. Nebo inhalujte páru z nádoby s horkou vodou nebo šálku zázvorového čaje.

Virový zánět hrtanu se zahojí sám. Jde-li o bakteriální infekci, jsou často nutná antibiotika. Polypy na hlasivkách, které mohou také vyvolávat chronickou laringitidu se dají odstranit chirurgicky, většinou za použití laseru.

Kde si o laryngitidě přečíst více?

VIDEO: O Laryngitidě

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Dora Mitsonia

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.