Laryngitida – zánět hrtanu – příznaky, léčba

laryngitidaV tomto období mnozí lidé bojují s nachlazením a to může někdy přejít až v zánět hrtanu (laringitidu). Také kouření a pobyt ve znečištěném prostředí může způsobit chronickou laringitidu. A jindy zase stačí hlasitý řev nebo zaječení a hned máte podrážděný hrtan a můžete ochraptět. Co dělat, pokud zjistíte příznaky laringitidy? Zde je několik praktických podnětů, které můžete vyzkoušet.

Co je to laryngitida?

Je je zánětlivé onemocnění hrtanu, které se vyskytuje tak u dětí, tak u dospělých nebo seniorů. Za zánětem je infekce virového původu, někdy zhoršená i přidružením bakteriální infekce.

Příznaky laryngitidy

Nejčastějšími příznaky laryngitidy jsou:

 • suchý “štěkavý” kašel, narůstající chrapot, bolest v krku
 • potíže s dýcháním a polykáním, pronikavé sípání při dýchání
 • v těžkých případech ztráta hlasu, někdy zvýšená teplota

Původcem zánětu hrtanu je obvykle virus, někdy může nastoupit i bakteriální infekce. Některé děti trpí laryngitidou při každém nachlazení nebo jiném onemocnění, většinou v období mezi říjnem a březnem. Zánět obvykle odezní po 6 dnech.

Co můžete při laryngitidě udělat hned?

 • Dítěti může pomoci projížďka v autě s otevřenými okny. Teple jej oblečte a vezměte jej na chvilku ven. Chladný, vlhký vzduch usnadní dýchání.
 • Nechte dítě sedět rovně, bude se mu lépe dýchat. Pokud má zánět nemluvně, posaďte je do dětské sedačky.
 • Zvlhčujte vzduch například pomocí široké nádoby s horkou vodou, nebo udělejte vlhký stan z vyždímaného prostěradla umístěného nad postýlkou nebo zvlhčovačem vzduchu nebo horkou sprchou. Po 15-20 minutách by mělo dojít k úlevě.
 • A co šeptání? Šeptání také není příliš dobrý nápad – zatěžuje hlasivky ještě víc. Je pro hlasivky stejně škodlivé, jako byste křičeli. Buďte proto raději úplně zticha.
 • Pijte velké množství tekutin a cucejte kyselé citronové bonbony nebo žvýkejte žvýkačku – podpoříte tvorbu slin a hlasivky tak zvlhčíte.
 • Laringitidě můžete často zabránit nekuřáctvím a střídmým požíváním alkoholu.
 • Při nachlazení nepoužívejte antihistaminika (protialergické léky) – vysušují sliznice a zhoršují chrapot.
 • A na závěr – jedno z příjemných léčení je používat hašlerky nebo bonbony s eukalyptem a americkým jilmem. Snižují zánět a zlepšují hojení.

Jak léčit laryngitidu

Máte-li laryngitidu, snažte se vůbec nemluvit, pijte hodně tekutin a přikládejte si teplé obklady na krk. Pokud chcete využít sílu bylinek – kloktejte čaj ze zázvoru, z červené šalvěje nebo z bobulí vavřínu. Nebo inhalujte páru z nádoby s horkou vodou nebo šálku zázvorového čaje.

Virový zánět hrtanu se zahojí sám. Jde-li o bakteriální infekci, jsou často nutná antibiotika. Polypy na hlasivkách, které mohou také vyvolávat chronickou laringitidu se dají odstranit chirurgicky, většinou za použití laseru.

Kde si o laryngitidě přečíst více?

VIDEO: O Laryngitidě

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Dora Mitsonia

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.