Lupénka nezanechává stopy jen na pokožce

psoriazaOnemocnění, které je odborně nazýváno psoriáza, si asi není tak těžké vybavit. Lidé si celkem snadno představí skvrny na kůži, které se u nemocných vyskytují. Lupénka však své projevy nemusí omezovat „pouze“ na kůži, ale mohou při ní být postiženy i klouby.

Proč lupénka vzniká?

Lupénka patří mezi autoimunitní onemocnění, tedy takové, kdy organismus začne napadat vlastní části. Projevy jsou sice patrné zejména na stavu kůže, zasahuje však i nehty a klouby. Kromě toho je též u nemocných s lupénkou vyšší riziko vzniku dalších nemocí – cukrovky, artritidy a deprese.

První projevy se obvykle manifestují ve věku 10 – 25 let, ve stejné míře u mužů i u žen. Jako příčina bývá nejčastěji uváděna geneticky daná porucha funkce imunitního systému. Choroba může být též dlouhodobě v organismu skryta bez jakýchkoliv příznaků a projevy se objeví až po jejím spuštění – např. stresem, nemocí, určitými léky.

Jaké jsou příznaky?

Základním projevem nemoci jsou ostře ohraničené plošky kůže, které mají vzhled šupinatých ložisek. Pod bělavou vrstvičkou na povrchu bývá ukryta velmi ztenčená pokožka, u které snadno dojde ke krvácení. Obvyklými místy výskytu jsou lokty, kolena či křížová krajina. Může se však rozšířit po celém těle. Kromě viditelných fleků může nemocné obtěžovat i citelné svědění kůže. Pokud jsou projevy patrné na nehtech, jedná se zejména o vytvoření jamek na povrchu nehtů, výskyt skvrn pod nehty či drolení kůže v jejich blízkosti.

Onemocnění kloubů spojené s touto nemocí bývá označováno jako psoriatická artritida. Může i dojít k tomu, že nejprve jsou nemocí postiženy klouby, až po té kůže. Příznakem je deformace kloubů na končetinách, prsty bývají oteklé a bolestivé. Průběh nemoci může být různý, u někoho po nasazené léčbě dojde na dlouhou dobu k ústupu obtíží, u jiného probíhá nemoc chronicky se stabilními projevy. Negativní vliv na průběh nemoci může mít kouření, nezdravý životní styl, škrábání kůže, obezita.

Různé druhy lupénky

Je možné odlišit více druhů lupénky dle stupně a rozmístění projevů. Nejčastější je ložisková forma, při níž se objevují popsané skvrny zejména v oblasti loktů, kolen nebo ve vlasech. Jsou patrné i příznaky v kvalitě nehtů. U dětí je nejčastěji kapkovitá forma s pouze malými ložisky na kůži. Pokud se suchá místa objevují v tříslech, pod prsy, na krku a v oblasti přirození a konečníku, hovoří se o inverzní formě nemoci. Při generalizované formě je nemoc patrná po celém těle, pacienti vnímají bolest a svědění ložisek, mohou se objevit i další celkové příznaky – horečka, dehydratace, otoky.

Jak se dá lupénka léčit?

Diagnostika nemoci bývá nejčastěji provedena po zhodnocení stavu kůže dermatologem. V případě pochybností je odebrán vzorek kůže k dalšímu vyšetření. Projevy někdy mohou být nevýrazné, takže k diagnostice ani nedojde.

Při léčbě se užívají masti s obsahem kortikoidů, dehtu nebo salicylátu, léky ve formě tablet či injekcí, při akutním průběhu mohou být předepisována antibiotika a antihistaminika. Bývá využívána i fototerapie. Pacienti si musí každodenně pečlivě ošetřovat pokožku těla. Nemocným je dále doporučováno dodržovat dostatečný pitný režim, dbát na vhodnou skladbu jídelníčku a udržení optimální hmotnosti. Na místě je též vyhýbat se stresovým situacím, kouření a nadměrnému užívání alkoholu.

Lupénka pacientům přináší značné snížení kvality života, i když by někoho mohlo napadnout, že její projevy přece nemají smrtelné následky. Zatěžující je však skutečnost, že nemoc má celoživotní průběh, a pro pacienty je frustrující skutečnost, že poznamenává jejich fyzický vzhled. Toto může ve značné míře ovlivnit sebevědomí člověka, vnímání vlastní atraktivity i třeba budoucí navazování vztahů.

Co si dále o lupénce přečíst?

VIDEO: Lupénka je milenka na celý život

VIDEO: Nová metoda léčby lupénky

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.