Rakovina – příznaky, prevence, léčba

Kouření způsobuje nejen rakovinu plic, ale také rakovinu úst, krku, jícnu, močového měchýře a slinivky.

Kouření způsobuje nejen rakovinu plic, ale také rakovinu úst, krku, jícnu, močového měchýře a slinivky.

Jak rozpoznat rakovinu? Kdy jít k lékaři? Jak rakovině předcházet a jak ji léčit? Vše se dozvíte v tomto našem článku.

Co to je rakovina?

Rakovina je nekontrolovatelné množení jedné nebo několika abnormálních buňek. Protože se rakovinné buňky množí neregulovaně, vytvoří nakonec nádor. Pokud je to zhoubný nádor, poškozuje a ničí normální tkáň. Někdy se některé buňky od nádoru oddělí a pak mohou putovat krevním oběhem nebo lymfatickým systémem do jiných částí těla, kde se usadí a pokračují v růstu, v procesu známém jako metastázy. Pokud se zhoubný nádor neléčí nebo se vyléčit nedá, obvykle končí smrtí.

Příznaky rakoviny – kdy vyhledat lékaře?

Vyhledejte lékaře okamžitě, jakmile si všimnete jakýchkoli obecných příznaků rakoviny:

  1. Změny ve vyprazdňování střeva nebo močového měchýře.
  2. Bolest v krku, která neustupuje.
  3. Nezvyklé krvácení nebo výtok.
  4. Ztluštění tkáně nebo bulka v prsu nebo kdekoli na těle.
  5. Poruchy trávení nebo potíže při polykání.
  6. Zřejmé změny bradavice nebo mateřského znaménka.
  7. Sužující kašel nebo chrapot.

Tyto příznaky mohou signalizovat rakovinu, ale také jiná onemocnění. V dalších článcích:

  • Rakovina kůže,
  • Rakovina plic,
  • Rakovina prostaty,
  • Rakovina prsu,
  • Rakovina tlustého střeva,
  • Rakovina vaječníků

Najdete bližší informace o specifických symptomech.

Proč rakovina vzniká?

Rakovina může vzniknout v důsledku genetických dispozic, nezdravého životního stylu a vlivu životního prostředí. Téměř 80 procent všech případů je diagnostikováno u lidí ve věku 55 let a starších. Pokud se ve vaší rodinné anamnéze vyskytne rakovina, mohou se jí ovlivněné genetické informace předávat z generace na generaci, a tak zvyšovat riziko propuknutí určitého druhu rakoviny. Avšak dědičnost je hlavní příčinou pouze u 5-10 procent případů rakoviny.

Velká většina případů – přibližně 75 procent – je způsobena faktory, které někdy můžete ovlivnit, jako je kouření, špatná životospráva, výrazná nadváha, holdování alkoholu a vystavení organismu různým karcinogenním látkám, jako jsou pesticidy, azbest a radon. Přesto je u většiny nádorů příčina jejich vzniku neznámá.

Jak se rakovina léčí?

Léčba samozřejmě závisí na druhu rakoviny, na jejím stadiu a na tom, jak rychle nádor roste. Lékařský a farmaceutický výzkum a technologie se dosud rozvíjejí tak rychle, že stále víc lidí s rakovinou přežije díky cíleně vedeným zásahům. Než se rozhodnete pro určitou formu léčení rakoviny, vyslechněte si i další názory, ale léčení neodkládejte.

Možnosti léčby rakoviny:

Operace

Operace, kterou podstupuje asi 60 procent pacientů s rakovinou, často v kombinaci s dalšími způsoby léčby.

Ozařování

Ozařování ničí nádorové buňky tím, že je vystavuje rentgenovým paprskům nebo gama záření.

Chemoterapie

Chemoterapie, při které se užívají léky k zneškodnění nádorových buněk a k zastavení jejich množení.

Hormonální terapie

Ta narušuje produkci nebo působení hormonů, které podporují růst některých typů nádorových buněk. Kromě podávání léků tato terapie někdy zahrnuje chirurgické odstranění žláz vylučujících hormony (často pohlavních žláz), aby došlo k usmrcení nádorových buněk nebo ke zpomalení jejich růstu.

Imunoterapie

Imunoterapie podporuje imunitní systém těla bránící se proti rakovině.

Stručná fakta o rakovině

Přestože rakovina je název jen jednoho typu nádoru, lidově se používá běžně pro všechny typy zhoubného nádorového bujení. Rakovina je na druhém místě v příčinách úmrtí v České republice, hned za nemocemi oběhové soustavy. V roce 2001 byl u 107 755 zemřelých jako příčina úmrtí uveden zhoubný nádor v 28 294 případech (15 526 mužů a 12 768 žen).

Jak předcházet rakovině?

Úprava jídelníčku

  • Omezte tuky. Dbejte na to, aby tuky tvořily pouhých 20 procent vašeho jídelníčku. Vyhýbejte se nasyceným tukům (to jsou ty, které jsou při pokojové teplotě tuhé) a trans- tukům (jsou obsaženy v margarínu a mnoha průmyslově zpracovaných potravinách, zejména v hotových svačinách, pekařských výrobcích a všech produktech, které mají na štítku uvedeno „tuky částečně ztužené“). Konzumujte mononenasycené oleje, jako jsou olivový a kanolový olej, místo obvyklých rostlinných olejů, které obsahují především polynenasycené tuky.
  • Dávejte přednost rybám. Nahraďte červené maso masem bílým nebo rybím. Zejména jezte ryby bohaté na a-3 (dříve omega-3) mastné kyseliny – lososa, sardinky, sledě a ančovičky. Už pouhá jedna porce ryb týdně může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, jícnu a žaludku.
  • Ovoce a zelenina. Jezte denně nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny s vysokým obsahem látek s protirakovinným účinkem. Květák, brokolice, kapusta a růžičková kapusta mají obzvlášť vysoký obsah těchto látek. Také rajčata mají účinné ochranné vlastnosti. Látky působící proti rakovině obsahuje cibule a také česnek.
  • Zvyšte příjem vlákniny. Zařaďte do svého jídelníčku větší množství vlákniny, abyste nahradili nadměrný příjem tuků. Můžete tím zabránit vzniku některých druhů rakoviny. Nejlepším zdrojem vlákniny jsou celozrnné obiloviny, fazole a ostatní luštěniny.
  • Jezte sóju. Sója obsahuje látky, které dokáží výrazně snížit riziko rakoviny. Dopřejte si sójové mléko, maso nebo zelené sójové boby. Zkuste použít do palačinek sójovou mouku nebo přidejte kousky tofu do směsí masa a zeleniny nebo do polévky.
  • Vyhýbejte se grilování. Potraviny grilované na dřevěném uhlí mohou obsahovat karcinogenní látky, proto zvolte pokud možno jiný způsob tepelné úpravy jídel. Jestliže maso před grilováním naložíte, můžete škodlivost karcinogenních látek snížit. Nebo ho nejprve předpečte v mikrovlnné troubě, abyste zkrátili dobu grilování.
  • Pozor na dusitany. Tato aditiva mají prokazatelnou souvislost se vznikem rakoviny. Dusitany jsou obsaženy v uzeném mase, rybách, slanině, šunce, párcích, klobásách a lančmítech. Podívejte se na toto video na Stream.cz – o dusitanech a rakovině

Cvičení a pohyb

Udržujte se ve formě. Dokonce i mírná fyzická aktivita vám může pomoci chránit se před rakovinou tlustého střeva a rakovinou plic, prsu, prostaty a dělohy. A další výhoda: cvičení vám pomůže zbavit se nadváhy, která riziko vzniku rakoviny zvyšuje.

Lékařské postupy

Podchyťte nemoc včas. Poučte se o příznacích různých druhů rakoviny a promluvte si s lékařem o rizikových faktorech, potom si vypracujte plán preventivních vyšetření, jako je mamograf (pro odhalení rakoviny prsu) a zjišťování přítomnosti krve ve stolici (pro odhalení rakoviny tlustého střeva). Požádejte svého lékaře nebo dermatologa, aby každý rok prohlédl vaši pokožku a vyloučil podezřelé změny.

Potravinové doplňky

Vyzbrojte se antioxidanty. A. Weil, vedoucí doplňkového léčebného programu na univerzitě v Tucsonu v Arizoně, doporučuje denní dávku 250 mg vitaminu C a 25 000 mezinárodních jednotek smíšených karotenů (beta-karoteny a další karotenové složky) k snídani; 400-800 mg přírodního vitaminu E a 70-80 mikrogramů selenu k obědu; a 250 mg vitaminu C k večeři. Neexistují však žádné rozsáhlejší vědecké výzkumy, které by toto dávkování potvrdily.

Přírodní metody

Vyhledávejte zelenou. Zelený čaj obsahuje účinný antioxidant zvaný EGCG, o kterém vědci věří, že dokáže bojovat proti rakovině. Výzkumy uvádějí, že pití zeleného čaje může snížit riziko rakoviny tlustého střeva, prsu, žaludku a kůže.

Životní styl

Omezte alkohol. Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje riziko onemocnění některými druhy rakoviny. Ženy by neměly pít více než jednu sklenku alkoholu denně a muži ne více než dvě.

Přestaňte kouřit. Nespočetné studie potvrzují škodlivé účinky tabáku. Kouření způsobuje nejen rakovinu plic, ale také rakovinu úst, krku, jícnu, močového měchýře a slinivky.

Co si dále přečíst o rakovině?

VIDEO: Co je to rakovina?

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Carlos Paes

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.