Syndrom suchého oka: Umělé slzy a přírodní léčba

syndrom-sucheho-okaSyndrom suchého oka postihuje téměř 20% populace a znamená narušenou tvorbu slzného filmu oka. Oko jako smyslový orgán potřebuje pro svou aktivitu dostatečnou vlhkost, zejména s ohledem na vnější prostředí, které je spíše suché. Nedostatečná tvorba slz způsobuje syndrom, nazývaný “suché oko”. Poměr mezi muži a ženami, které toto onemocnění postihuje, je 1:9 v neprospěch žen. Nejvíce postiženou skupinou jsou ženy v období klimakteria. Syndromem suchého oka trpí až 30% z nich.

Rizikové faktory syndromu suchého oka

Mezi hlavní syndromy se řadí:

 • neopodstatněná nebo příliš silná klimatizace
 • centrální topení
 • špatná vlhkost vzduchu
 • aktivity, které jsou náročné pro zrak
 • vyšší věk
 • poruchy imunity
 • nemoci kůže a poruchy epitelizace
 • hormonální změny
 • léky (na spaní, antikoncepce)
 • nesprávná výživa
 • vlivy životního prostředí (vítr, slunce, záření, prach …)

Proč jsou slzy pro oko důležité?

Kontakt oka s vnějším prostředím zajišťují slzy, které se starají o dostatečnou vlhkost a lubrikaci povrchu oka. Tento proces podporuje i mrkání, které přivádí slzy k povrchu oka. Slzy jsou kombinací vody, olejové složky a mucinu. Pokud dojde k porušení poměru zastoupení jednotlivých druhů složek v slzách, slzy ztrácejí své potřebné vlastnosti, neudrží se na oku, a nedostatečně ho lubrikují. Oko se snaží tento stav kompenzovat, ale pak tvoří příliš mnoho slz. Jelikož však tyto slzy mají nízkou kvalitu, nedokážou kompenzovat nedostatek funkčních slz. Oko proto zůstává podrážděné, případně se může rozvinout i zánět.

Příznaky suchého oka

Hlavními příznaky syndromu suchého oka jsou:

 • pocit pálení nebo dráždění v oku
 • tlak a napětí v očích
 • únava zraku
 • namáhavé nebo problémové mrkání
 • zvýšená přecitlivělost na denní nebo umělé světlo
 • zarudnutí oka
 • pocit sucha v očích nebo pocit cizího tělíska v oku

Jak si z umělých slz v lékárně vybrat?

Důležité je, abyste si při výběru kapek nechali poradit. Umělých slz je na trhu několik druhů, proto se vám může stát, že vyzkoušíte několik kapek, dokud najdete ty nejvhodnější pro vás. Pokud používáte umělé slzy častěji, než 6x denně, vyhněte se kapkám s konzervanty. V případě, že používáte kontaktní čočky, nechte si mezi kapáním a aplikací čoček na oči nechat minimálně 15 minutový odstup. Všechny oční kapky se mohou používat maximálně 1 měsíc (od otevření balení).

Suché unavené oči – přírodní léčba

Heřmánkový nebo měsíčkový nálev

Ponořte na několik minut dva sáčky s heřmánkovým nebo měsíčkovým čajem do horké vody. Vzápětí je na dvacet minut dejte do chladu a vychlazené je přiložte na zavřené oči. Nechte působit tak dlouho, dokud se opět nezahřejí na pokojovou teplotu. Heřmánek má mírné protizánětlivé účinky a pomůže vám i proti oteklým očím.

Medové kapky

Med a aloe šťávu, ředíme vývarem heřmánku (1:1:3), a kapeme do očí ráno a večer.

Pozor: stojí za zmínku, že všechny tyto metody jsou symptomatická a neřeší problém způsobující suché oko.

Co na namožené oči

Obklady z fenyklové vody

1-2 čajové lžičky potlučených fenyklových semen přelijte čtvrt litrem vody a nechte deset minut přikryté louhovat. Pak je sceďte. Do vychladlého odvaru namočte gázu a přiložte ji na zavřené víčko. Můžete to několikrát zopakovat.

Chladivé obklady

Chcete-li rychle pomoci, dobré jsou i studené vodové obklady. Dejte ručníček na mytí na chvíli pod tekoucí studenou vodu a přiložte si ho na bolavé oči. Nenechte ho působit déle než pět minut. Obklad můžete přiložit i vícekrát.

Masáž očí

Je jasné, že musíte při ní postupovat opatrně. Poklepávejte jemně konečky ukazováčku a prostředníčku kolem očí. Nepoklepávejte si po očních bulvách! Můžete to dělat všude, i na pracovišti, a nezabere to hodně času.

Na uklidnění očí

Nejprve si oči uklidněte tím, že si je přikryjete dlaněmi, aby se do nich nedostalo světlo. Při takovém zatemnění si mohou odpočinout. Pak na okamžik otevřete a zavřete víčka. Znovu vytvořte rukama jakousi tmavou jeskyňku a nechte oči odpočinout.

Kdy je třeba jít k lékaři?

Když vás oči často pálí a máte pocit, že se vám zrak ustavičně zhoršuje, měli byste se poradit s očním lékařem.

Co si dále o tomto syndromu přečíst?

VIDEO: Syndrom suchého oka

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.