Cvičení a vaše zdraví

Nebuďte líní a cvičte.

Nebuďte líní a cvičte.

Cvičení má velký vliv na vaše zdraví. Pokud jste v poslední době – nebo dosud vůbec – necvičili, může být přínosem i malé zvýšení fyzické aktivity. Například 20 minut jízdy na rotopedu snižuje hladinu stresových hormonů minimálně na dvě hodiny. I nenáročné posilování viditelně zmírňuje stres, podrážděnost a únavu. Za několik týdnů budete mít silnější svaly, bude se vám lépe dýchat a možná budete dokonce lépe spát!

Jak si snadno zlepšit kondici

Malé změny v denním režimu znamenají velký přínos pro zdraví! Několik způsobů:

  • Kopejte si míčem s dětmi nebo s vnoučaty.
  • Zrušte donášku novin a ráno si je choďte kupovat sami.
  • Každý den vezměte psa nejen vyvenčit, ale choďte s ním na procházku nebo si najděte na venčení kopcovitější terén.
  • Oprašte kolo a udělejte si víkendový výlet po okolí.
  • Zaparkujte až na nejzazším parkovacím místě a zbytek cesty dojděte pěšky.
  • Listí shrabujte ručně, ne fukarem.
  • Při sledování televize si protahujte a posilujte kotníky a svaly na chodidlech. Nejdříve střídavě ohýbejte a natahujte chodidlo. Potom jím opisujte ve vzduchu kruhy a kružte přitom kotníkem nejdříve ve směru hodinových ručiček a pak obráceně.

Proč je dobré cvičit

Cvičení snižuje riziko všech závažnějších onemocnění, prodlužuje život a dokonce přináší i větší pocit štěstí. A to nejlepší nakonec: abyste si zlepšili kondici, nemusíte zrovna běžet maraton, dokonce nemusíte ani chodit cvičit – své ovoce totiž přinese i malá aktivita.

Viditelné výsledky

Cvičení dodává energii. Pokud se pozdě odpoledne cítíte úplně bez energie, zkuste pár minut cvičit nebo si zajděte na desetiminutovou svižnou procházku – mozek se lépe prokrví a vy se budete cítit svěžejší. Cvičení zlepšuje dokonce i spánek.

Obrana proti stresu

Cvičení s sebou přináší také větší vyrovnanost. Lidem, kteří se pravidelně věnují nějaké fyzické aktivitě, ve stresových situacích nestoupá krevní tlak v takové míře, jako neaktivním jednotlivcům. Cvičení navíc celkově zlepšuje náladu, což je patrně dáno tím, že se při něm z mozku vyplavují endorfiny, hormony dobré nálady.

Lepší funkce srdce

U aktivního člověka se snižuje riziko srdečních onemocnění, protože tělesná námaha udržuje stěny tepen pružné a pomáhá zabraňovat ucpávání tepen. Cvičení nejen snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, ale zlepšuje se při něm i využívání glukózy v těle a vyvíjejí se svaly. Se zvyšováním objemu svalové hmoty se zrychluje i metabolismus.

Větší kapacita plic

Pravidelné aerobní cvičení zvyšuje kapacitu plic. Plíce s větší kapacitou rychleji vdechují kyslík a rychleji vydechují oxid uhličitý. Jaký to má přínos? Budete se méně zadýchávat.

Pevnější kosti

Kosti se díky tělesné zátěži zpevňují, zejména při posilovacích cvičeních a fyzických aktivitách, jako je rychlá chůze nebo běh. U žen nad 50 let, které se dvakrát týdně věnují nějakým posilovacím cvičením, se hustota kostí zpravidla zvýší zhruba o 1 procento za rok.

Cvičení místo projímadel

Cvičení posiluje břišní stěnu a díky tomu zabraňuje problémům s vyprazdňováním.

Důležité rady ke cvičení:

Začněte zvyšovat svou kardiovaskulární výkonnost rychlou chůzí, šlapáním na rotopedu nastaveném na nejnižší převod nebo pomalým plaváním. Na začátku každého cvičení zvolte na pár minut pro zahřátí svalů mírnější tempo a v závěru opět uberte, aby se mohl organismus po zátěži zklidnit.

Bezprostředně po ukončení každého cvičení si protáhněte procvičované svaly, dokud jsou zahřáté.

Už žádné výmluvy, že nemůžete cvičit

Také si pořád vymýšlíte nějaké výmluvy, abyste nemuseli cvičit? Raději byste dělali cokoli jiného – dokonce i třídili ponožky nebo myli troubu? Několik z těchto nápadů vám může pomoct překonat svou nechuť a oblíbit si pohyb.

  • Cvičení nahraďte jakoukoli fyzicky náročnější prací. Zabijete dvě mouchy jednou ranou.
  • Nezapomínejte na hudbu. Při poslechu vašich oblíbených písní vám cviční uteče rychleji a bude pro vás příjemnější.
  • Cvičení ve dvou je zábavnější. Ve dnech, kdy nebudete mít žádnou motivaci, nebudete chtít zklamat druhého a pravděpodobně se dál budete držet plánu.

A nezapomeňte také sledovat své pokroky. Cvičení je o poznání zábavnější, když můžete pozorovat pozvolné pokroky. Proto postupně zvyšujte náročnost tělesné zátěže nebo cvičte častěji, delší dobu nebo s větší intenzitou. váš pokrok vám jistě bude dělat radost.

VIDEO: Cvičení pro začátečníky – posilování celého těla

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.