Tlakoměr vám musí přesně vyhovovat. Vyberte si ho správně

Tlakoměr vám musí přesně vyhovovat. Vyberte si ho správně
4.8 (96.67%) 6 votes
Jak správně vybrat tlakoměr?

Jak správně vybrat tlakoměr?

Mít svůj krevní tlak pod kontrolou je výhodné – ať už vám pravidelné měření doporučil lékař, nebo jste se rozhodli sami z preventivních důvodů, prokazujete svému tělu skvělou službu. Problémy s vysokým tlakem totiž mohou probíhat úplně bez příznaků a leckdy je jinak než měřením nepoznáte. Kromě toho doma se cítíte více uvolněně a naměřené hodnoty jsou přesnější než v ordinaci. Aby tomu tak ale doopravdy bylo, je nutné vybrat ten správný tlakoměr. Podívejte se s námi na pár tipů a vyberte ten pravý!

Poslechová metoda

Tlakoměry fungují na dvou rozdílných metodách; auskultační a oscilometrické. Nejpřesnější je metoda auskultační neboli poslechová metoda. S touto metodou se nejčastěji setkáte u lékaře, který k ní používá rtuťový tlakoměr a fonendoskop. Lékař vám nasadí na levou paži manžetu, kterou balonkem nafoukne. Posléze přiloží do loketní jamky fonendoskop, manžetu pomalu vypouští a odečítá tlak ze sloupce za pomocí šelestu ve fonendoskopu.

Oscilometrická metoda

Oscilometrickou metodou měří téměř všechny digitální tonometry na trhu. I zde si nasadíte manžetu, kterou měřič nafoukne a následně měří a vyhodnocuje oscilace. Měří však pouze střední tlak a ostatní tlaky dopočítává. Metoda je proto měně přesná a není určená pro silnou arytmii.

Silná arytmie, co s tím?

Pokud máte velmi nepravidelný srdeční rytmus nebo kardiostimulátor a potřebujete minimalizovat nepřesnost, nemusíte zoufat a učit se práci s fonendoskopem. Ideální je pro vás digitální měřič kombinující obě metody, jak poslechovou, tak oscilometrickou. Doma změřené výsledky tak budou stejně přesné jako u lékaře a měření není nijak složité. I pokud jste zdraví a chcete kvalitní tonometr, investice se vyplatí – případnou arytmii zachytí ihned.

Pažní tlakoměry

Pokud trpíte slabší srdeční arytmií, případně chcete výkonný tonometr pro domácí prevenci, skvělým řešením je klasický pažní digitální tlakoměr. Tlakoměr je cenově přijatelný a má velký a přehledný displej. V případě, že si potřebuje měřit tlak i váš partner, vyzkoušejte typ Tensoval comfort. Tonometr má velkou paměť, která pojme 2x 60 naměřených hodnot – a také vám vypočítá průměrnou hodnotu krevního tlaku. Přístroj má velký displej a intuitivní ovládání. Poradí si s ním každý.

Tlakoměr na zápěstí

Tlakoměry, které se umísťují na zápěstí, jsou méně přesné, ale jsou malé a skladné, takže si je s sebou můžete vzít kamkoliv. Hodí se proto, pokud si potřebujete často měřit tlak mimo domov, nebo třeba na dovolené. Tento typ měřiče tlaku využijí zejména osoby s méně závažnými obtížemi, například s mírnou formou arytmie, či třeba osoby obézní, pro které je problematické si nasadit manžetu u pažního tlakoměru. Pozor, nastudujte si správně jak tlakoměr používat – v případě, že se nenachází v úrovni srdce, odchylka může být vysoká.

Jednoduchá obsluha

S tlakoměrem byste si měli dobře rozumět, přeci jen ho budete používat i dvakrát denně – vybírejte proto takový tlakoměr, který se vám snadno a intuitivně ovládá. Ideální je digitální měřič tlaku, který zároveň uchovává jednotlivé hodnoty v paměti. Některé přístroje také umožnují spojení s počítačem a možnost stažení dat, což je sice pro lékaře benefitem, ale pokud vás děsí moderní technologie, spokojte se raději s jednodušším modelem. Nezapomeňte také na to, že manžety mají různé velikosti a před koupí si změřte obvod paže či zápěstí, aby vám tonometr perfektně seděl.

VIDEO: Tlakoměr Tensoval Duo Control


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.