Odstranění chrápání – jak na to?

chrapaniMezi pozoruhodně přesné Murphyho zákony patří i tzv. „Pravidlo manželského lože“: „Vždycky usne dřív ten, který chrápe“. Kdo si přeje se chrápání zbavit nebo mu předejít, může vyzkoušet následující doporučení.

Chrápání je zvukovým projevem vibrací měkkého patra a krčního čípku. Chceme-li odstranit faktory přispívající k nočním „dřevorubeckým koncertům“, je potřeba se zaměřit na čtyři základní věci:

1) Průchodnost nosních dutin

Při ucpaném nose v důsledku nachlazení nebo alergií přirozeně dýcháme ústy a je větší pravděpodobnost, že začneme chrápat. Je tedy dobré dbát na uvolnění nosních dutin kapkami či spreji, ale nedoporučuje se používat je dlouhodobě bez konzultace s lékařem.

  • Někomu mohou pomoci nosní pásky, kterými se roztáhnou dýchací otvory a usnadní se průchod vzduchu nosem.
  • Nadváha přispívá k dýchání ústy tím, že tuk uložený kolem hrtanu zužuje dýchací cesty. Další důvod, proč shodit…
  • Také kouření je rizikovým faktorem, protože zvyšuje produkci hlenu a způsobuje otoky sliznice.

2) Poloha při spaní

Je známou věcí, že daleko méně chrápou lidé spící na boku nebo na břiše. Nemůžete-li si odvyknout spát na zádech, zkuste osvědčený tip: do zadního dílu pyžama všijte kapsu, do které vložíte tenisový míček.
Můžete také přidat polštář. Za větší finanční částku si dokonce můžete pořídit polštář speciálně navržený pro redukci chrápání.

3) Zpevnění tkání měkkého patra

Alkohol nebo sedativa způsobují nadměrné uvolnění svalů, a také tkání v hrdle. Pozor tedy na večerní vysedávání u piva. Existuje jednoduché cvičení, kterým můžete posílit a zpevnit svaly ovládající měkké patro a horní cesty dýchací: zpěv. Podle jedné studie zaznamenali zlepšení ohledně chrápání ti účastníci, kteří zpívali 20 minut denně po dobu tří měsíců (všichni začali chrápat až v dospělosti a neměli žádné nosní problémy ani nadváhu). Tato terapie vyžaduje další výzkum, ale můžete ji vyzkoušet už nyní, protože jde o „léčbu“ bez vedlejších účinků, bezbolestnou a zcela bezplatnou.

Podobný výzkum probíhá ohledně hry na didgeridoo (tradiční dechový hudební nástroj australských domorodců), která má rovněž posilovat svaly horních cest dýchacích.

4) Lékařská pomoc

Zatímco výše uvedené tipy mohou pomoci při běžném chrápání bez hlubších fyziologických příčin, osoby trpící např. spánkovou apnoí budou potřebovat odbornou pomoc. Spánková apnoe bývá nejčastěji kombinací formy centrální (= nepravidelné signály k dýchání vysílané dýchacím centrem v mozku) a obstrukční (= uvolněné svaly v zadní části hrdla poklesnou a uzavřou dýchací cesty). Pacient tedy ve spánku přestane dýchat a po nějaké době se probudí nedostatkem vzduchu (požitím alkoholu či sedativ před spaním se situace zhoršuje, protože je utlumena schopnost probuzení). To se opakuje mnohokrát za noc, aniž by si toho byl dotyčný ráno vědom. Je-li jeho spolunocležník bdělý, slyší hlasité chrápání střídající se s obdobími ticha trvajícími 10 sekund nebo i více a ukončenými náhlým zalapáním po dechu (hlasitým zachrápáním). Ačkoli to vypadá, že postižený v noci spal, jeho tělo je na tom tak, jako by byl celou noc vzhůru. Vede to k nadměrné ospalosti v průběhu dne a časem k dalším komplikacím, jako je třeba vysoký krevní tlak a nebezpečí mrtvice nebo infarktu. Má-li někdo trvalé problémy s chrápáním, je dobré, aby podstoupil vyšetření ve spánkovém centru.

Mezi metody léčby spánkové apnoe patří operace měkkého patra různými technikami (operace laserem je dnes populární a určená osobám s hlasitým a rušivým chrápáním, ale zpravidla se nedoporučuje postiženým spánkovou apnoí) nebo používání přístroje (masky s regulátorem tlaku), který zajišťuje po celou dobu spánku stálý přetlak vzduchu v dýchacích cestách a tak je udržuje otevřené. Dýchací maska na obličeji po celou noc může být nepohodlná, nicméně některé páry se rozhodly, že je na čase střídat, a tak se teď pro změnu alespoň vyspí ten druhý…Aneb, jak praví klasik: „Láska zvítězí nade vším. I nad chrápáním.“

VIDEO: Odstranění chrápání v Asklepionu

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Maja Lampe

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.