BMI index – co je to. Není lepší ABSI index?

bmi-indexBMI je zkratka výrazu Body Mass Index – Index tělesné hmotnosti. Tento index (také někdy nazývaný i Queteletův index) je jedním z nejpoužívanějších ukazatelů při měření obezity. Jednoduchým výpočtem tedy můžete zjistit v jaké kategorii se nacházíte a jakému vysokému zdravotnímu riziku se díky své váze vystavujete.

Výpočet BMI hodnoty

Svoje BMI číslo si můžete vypočítat pomocí kalkulačky v pravém sloupci webu. A nebo můžete použít pro výpočet BMI jednoduchý vzoreček:

BMI hodnota = Hmotnost v kg: (výška v m) 2

BMI hodnota není zcela přesná. Platí pro průměrného dospělého člověka. Neplatí pro děti, mládež do 18 let, těhotné ženy a sportovce. Přesné číselné hodnoty vám může vypočítat pouze lékař na základě vyšetření.

Důležitou roli hraje i obvod pasu, krevní tlak, cholesterol či dodržování zdravé výživy. Čím je výsledek vyšší, tím je člověk na svou výšku těžší. Za normální hodnoty se považují čísla od 20 do 25.

Tabulka pro vyhodnocení hodnoty BMI

BMIMužiŽeny
Podváhapod 20pod 19
Normální hmotnost20-24,919-23,9
Nadváha25-29,924-28,9
Obezita I. stupně30-34,929-33,9
Obezita II. stupně35-39,934-38,9
Obezita III. stupněnad 40nad 39

 

BMI do 18,5

Pokud patříte do této skupiny, znamená to, že máte podvýživu. Potřebujete přibrat. Nejlepší svalovou hmotu, případně můžete mírně přibrat i tuky. Je důležité, abyste upravili stravování tak, aby se Váš BMI index dostal na hodnoty mezi 18,5 – 25. Nezapomínejte, že extrémně hubené tělo je také náchylnější na různé nemoci a Vaše tělo může mít i oslabenou imunitu.

Zdravotní rizika – stejné jako při nadváze nebo obezitě

BMI od 18,5 – 25

Gratulujeme! Pokud je Váš BMI index v tomto rozhraní, znamená to, že vaše váha je optimální. Základem je udržet si současnou váhu. Případně pokud přiberete svalovou hmotu, nebude to chyba. I když to nemusí být pravidlem, máte nejlepší předpoklad vyhnout se různým nemocem. Samozřejmě, že to závisí i na dalších faktorech (zdravá strava, genetika, ……).

Zdravotní rizika – jsou minimální (vzhledem ke vaší váze)

BMI od 25 – 30

Pozor! První varování. Pokud je vaše BMI mezi 25 – 30, znamená to, že máte mírnou nadváhu. Odstraňte ji hned. Je to lepší a hlavně lehčí než když Váš BMI překročí 30. Upravte stravu, jezte pravidelně, sem tam se vzdejte nějaké dobroty a jeden až dva krát týdně se hýbejte. To bude stačit. Nedržte hladovky a diety!

Zdravotní rizika – únava, zažívací potíže, oběhové problémy, cukrovka, vysoký tlak, problémy s páteří a klouby, mírně riziko infarktu a mozkové příhody

BMI od 30 – 40

Bohužel, máte obezitu. Vaše tělo neví, co s tukem. Určitě vám už někdo řekl, že byste měli zhubnout. Ale vždyť vy to víte. Vaše zdraví je již ohroženo. Začněte hubnout, dokud není pozdě. Na hubnutí využijte výraznější úpravu jídelníčku a přidejte aktivní pohyb. Pozor, nedržte hladovku! Nikam to s hubnutím nedotáhnete. Naopak jezte! Zdravě, pravidelně a menší porce. Při takovém BMI je hubnutí už nutnost – udělejte to pro sebe a své zdraví, zhubněte!

Zdravotní rizika – Cukrovka, rakovina, infarkt zánět žil, ateroskleróza, mozková příhoda, ……..

BMI nad 40

Máte dost těžkou obezitu. Je třeba se vzpamatovat a začít něco dělat. Zhubnout! To je už hazard se svým zdravím. A nezapomínejte i při hubnutí platí, že pomalu dále dojdeš. Dejte si cíl dostat se s BMI pod hranici 40. Pokud to dosáhnete, pokračujte se snižováním BMI. Držíme vám palce!

Zdravotní rizika – Maximální riziko téměř všech nemocí, hrozí předčasná smrt Pokud si chcete potvrdit výsledky BMI a zjistit své zdravotní rizika jinou metodou, změřte si obvod pasu.

ABSI index – je lepší než BMI?

Jak již bylo řečeno, jak jsme na tom s postavou a se zdravím dlouhá léta prozrazoval Body Mass Index (BMI index). Teď mu ale roste velká konkurence. Seznamte se s ABSI-indexem tvaru těla.

Již více než čtyřicet let hledají vědci na celém světě účinný vzorec, podle kterého by bylo možné jednoduše určit, kdo je zdravý a kdo ne. Dlouho tuto roli plnil (a dodnes v případě mnoha odborníků a většiny veřejnosti plní) body mass index neboli BMI. Indexové číslo se dá jednoduše vypočítat z poměru tělesné výšky a hmotnosti, přičemž výsledná hodnota vám dá vědět, zda máte podváhu, hmotnost v normě, nadváhu nebo obezitu.

Mnoha lidem ale jen napovídá, protože například pro sportovce nebo pro některé lidi se zdravotními problémy je BMI zavádějící a ani se nepoužívá shodují se odborníci. Proti BMI se v posledních letech zvedla vlna kritiky a odborníci začali upozorňovat, že kdo si chce skutečně hlídat svou váhu a zdraví, pro toho je spíše než BMI rozhodující obvod pasu.

Kolik máte v pase?

Obecně se udává, že zdravá žena by měla mít obvod pasu do 80 cm. Pokud má v pase do 88 cm, je to k zamyšlení, a když je číslo ještě vyšší, značí to zdravotní riziko. I zde se však názory odborníků liší. Zatímco v Evropě považujeme za hranici průměrné obezity obvod pasu 80 cm u žen a 94 cm u mužů, americké instituce na čele s American Heart Association uvádějí jako hraniční hodnoty 88 cm u žen a 102 cm u mužů.

Obvod pasu je každopádně důležitým kritériem hlavně z toho důvodu, že vypovídá o množství viscerálního (útrobního) tuku v těle, a tím i o závažnosti zdravotního rizika. Viscerální tuk je tuk uložený v okolí orgánů, a to zejména v oblasti břicha. Jeho nadbytek není jen kosmetickou vadou, ale také znamením možného nebezpečí zvýšené hladiny cholesterolu a krevních tuků, vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce a cév a značí také riziko vzniku diabetu.

Přestože obvod pasu sám o sobě může o vašem zdraví leccos napovědět, i toto číslo je zavádějící. Vědci proto nedávno přišli s novým vzorcem, který zahrnuje všechny uvedené faktory dohromady – výšku, váhu i obvod pasu. Pojmenovali ho “A Body Shape Index” neboli ABSI a má za úkol určovat, který tvar těla je pro zdraví “nebezpečnější”.

Jak funguje ABSI?

ABSI nebo v překladu index tvaru těla je vzorec, který zahrnuje výpočet výšky, váhy a obvod pasu. Jeho tvůrci – endokrinolog Jesse Krakauer a jeho syn Nir z City College of New York – nedávno provedli studii, do které zahrnuli více než čtrnáct tisíc Američanů včetně těhotných žen. “Index ABSI se ukázal jako mnohem přesnější pro výpočet možného úmrtí na nemoci způsobené následky obezity,” uvedli s důležitým dodatkem, že podstatná část dobrovolníků byla podle indexu ABSI v ohrožení, přestože jejich BMI bylo v normě.

Jinými slovy – i když máte BMI v pořádku, můžete mít vyšší riziko předčasného úmrtí. BMI totiž nedokáže určit, do jaké míry se na tělesné hmotnosti podílí tuk a do jaké svaly a voda. “Jako příklad můžeme uvést 110 kilového vypracovaného kulturistu s výškou 185 centimetrů má stejné BMI jako stejně vysoký a vážící tlouštík s, pivním břichem, jehož největší denní pohybovou aktivitou je cesta k autu a zpět,” uvedli vědci.

ABSI je oproti BMI sice přesnější, jeho výpočet je však poměrně komplikovaný. Čtenářům je obvod pasu a ve jmenovateli pak BMI a výše, avšak v odmocnina různého stupně. Protože je výpočet složitý, vznikly na internetu nejrůznější kalkulačky. Originál ABSI vzorec od autorů je:

absi-vzorec

Co si na téma BMI indexu ještě přečíst?

VIDEO: Výpočet denního příjmu (dle BMR, aktivity, cíle)


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.