Jak dopřát klidný a nerušený spánek miminkám i nejmenším dětem?

Jak uspat malé dítě?

Jak uspat malé dítě?

V prvních měsících života se miminko teprve adaptuje na život mimo dělohu a začíná se přizpůsobovat změnám, které se kolem něj dějí. S pomocí rodičů se musí naučit vyjadřovat své potřeby a postupně si vytvářet správné návyky. Mezi ty nejdůležitější patří i spánkový režim, který se u novorozenců a kojenců nejprve vyvíjí a je třeba jej za podpory rodičů optimálně vyladit.

Miminko se musí adaptovat na nové prostředí

První týdny až měsíce jsou pro čerstvě narozené miminko samy o sobě náročné. Musí se pomalu adaptovat na nové prostředí, které nahradilo důvěrně známé a bezpečné prostředí dělohy. Potřeba spánku novorozeného miminka je nepravidelná a v období těsně po narození byste ji měli respektovat a naladit se na to, co nový přírůstek do rodiny žádá. V takto raném období ještě nemá smysl snažit se dítěti nastavit pevná pravidla pro spánek. Bylo by to příliš stresující a dítě na to ještě není vývojově zralé.

Zkuste to po 4. měsíci…

Vhodná doba nastává zhruba po 4. měsíci a dále. V této fázi života se totiž spánek do značné míry pomalu stabilizuje sám a není třeba tak zasahovat ze strany rodičů. Odborníci radí nenechat se příliš svazovat univerzálními poučkami o tom, kolik zdravé dítě v tom kterém věku spí a jak je spánek rozložen do denních a nočních hodin. Zůstaňte maximálně citliví a vnímaví vůči potřebám právě vašeho miminka a buďte mu při vytváření spánkových rituálů nápomocni s ohledem na jeho potřeby. Novorozeně prospí až 20 hodin a budí se, jen když má hlad a je nespokojené, kolem 2. měsíce začíná dítě oddělovat noční spánek od denního, přičemž spaní během dne pozvolna ubývá. Individuální rozdíly jsou však stále velké. Pro představu, v průměru spí roční děti přibližně 12-17 hodin denně.
 

Večerní rituály před spaním

Ukládání na spánek se s postupujícím věkem stává jedním z nejvýznamnějších rituálů. Pokud se přibližně ve stejnou podvečerní hodinu, opakují rutinní činnosti, pomáhá to navození “ospalé” atmosféry a uklidnění. Právě pravidelně opakované rituály mají význam, neboť jejich očekávání pomáhá dětem připravit se na to, co bude následovat. Učí se tak organizovat si čas během dne a večer si zafixují jako dobu, která je určena přípravě na noční spánek. Mezi večerní uklidňující, tzv. předspánkové rituály patří například koupání, ztlumení osvětlení, krmení, čtení pohádek, tiše puštěná hudba a převlékání do pyžama. Tyto činnosti by se měly dít v přibližně stejnou dobu, ideálně mezi 18. až 20. hodinou. Teplota v místnosti by měla být pro noční spaní o něco nižší než ve dne, kolem 18 °C. Teplotě by mělo odpovídat i oblečení.

Vyčistěte prostor pro spánek a odpočinek

Ujistěte se také, že z dosahu dítěte zmizely všechny potenciálně nebezpečné předměty. Plnit dětskou postýlku spoustou hraček také není ideální, prostor pro spánek by měl být vzdušný a volný, aby se miminko necítilo zavalené. Postačí přítomnost jedné či dvou oblíbených hraček, které pomohou navodit pocit bezpečí.
 

VIDEO: Jak uspat dítě

Zdroj obrázku: Freeimages.com / John De Boer


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.