Jak předejít stárnutí pokožky a vráskám?

Jak předejít stárnutí pokožky a vráskám?
4.6 (92.73%) 11 votes

pekna-pokozkaKdo by nechtěl vypadat co nejlépe? Na co byste měli myslet v první řadě? Na svou kůži. Pokožka, která vypadá zdravě, září mladistvou energií a jistě vás pak potěší, když vám někdo odhadne o pět nebo deset let méně než ve skutečnosti máte. Co pro svou kůži můžete udělat? Péče o ni nemusí být tak náročná, jak se mnohým může zdát.

Základní péče o pokožku

Zdravá strava a správné cvičení udělá pro vaši pleť mnohem více než nejrůznější krémy, pleťová mléka a kosmetické procedury. Pro zářivou mladistvou pleť potřebujete pravidelnou zásobu základních živin včetně bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů a velkého množství vody. Antioxidační vitamíny (vitamín E, C a A) jsou obzvlášť důležité, protože pomáhají čelit volným radikálům, které poškozováním buněk a tkání urychlují stárnutí pokožky.

Cvičení je pro pokožku super!

Cvičení je také důležité, protože pumpuje do celého těla více okysličené krve, což urychluje vylučování toxinů a růst nových buněk. Vaše kůže spotřebuje asi 7 % kyslíku z množství, které tělo přijímá. Budete-li s přibývajícím věkem cvičit méně, projeví se menší přísun kyslíku i na vaší pleti.

Čemu se vyhýbat, pokud chcete mít krásnou pleť?

Příliš mnoho slunce

Slunce je příčinou 90 % vrásek. Ultrafialové paprsky porušují hloubkovou strukturu kůže a poškozují buněčné membrány a DNA. Opalovací krémy nemohou poškození kůže zvrátit, ale dokážou zabránit vytváření dalších vrásek a také chrání před rakovinou kůže.

Kouření

Pokud potřebujete další důvod, proč skoncovat s kouřením, uvědomte si, že kouření je pro kůži kletbou. Zužuje krevní cévy, tím omezuje průtok krve a připravuje tak kůži o kyslík, který pokožka nutně potřebuje. Kouř přivádí do těla toxiny a zhoršuje škodlivé účinky volných radikálů.

Příliš mnoho alkoholu

Alkoholické nápoje dehydrují organismus, proto přílišné pití způsobuje nadměrné vysoušení a stárnutí kůže. Zároveň zabraňte dehydrataci pitím velkého množství vody během dne.

Málo spánku

Ne nadarmo se říká, že spánek přispívá ke kráse. Ve spánku se regeneruje kromě jiného i množství kolagenu a keratinu, bílkovin v pokožce. Nedostatek spánku způsobuje, že pokožka je matná a pod očima se tvoří tmavé kruhy. Když podložíte nohy postele a tím zvednete čelo, můžete zmírnit tvoření váčků pod očima, protože se v nich nebude hromadit tolik tekutiny.

Příliš mnoho stresu

Náhle objevené vřídky jsou obvykle průvodním jevem stresu. Tady mohou pomoci relaxační techniky – a samozřejmě dovolená. Dopřejte si masáž obličeje i těla. Nejenže vám to pomůže uvolnit se, ale zlepší se vám krevní a lymfatický oběh, urychlí se vylučování toxinů a zásobování pokožky kyslíkem a živinami.

Péče o pokožku opravdu není složitá

Ve skutečnosti mnoho lidí častým mytím a používáním hrubých mýdel a abrazivních masek pokožce spíše škodí. Většina lidí nepotřebuje víc než každodenní nezbytnou péči.

1. Čištění obličeje

Obličej omyjte jemným nepěnivým mýdlem (jako Dove) nebo čisticí pleťovou vodou. Omývejte ho zásadně rukama, ne žínkou, která může být pro pleť příliš drsná. Pokud máte mastnou pleť, omyjte si obličej dvakrát denně jemnou pleťovou vodou s vyváženým pH, která dostatečně čistí póry.

2. Dodejte své kůži pružnost

Pokud používáte čisticí pleťovou vodu, vyberte si druh na bázi octa (abyste pleť změkčili a zabránili svědění), ne na bázi alkoholu, ten totiž kůži příliš vysušuje.

3. Zvlhčování pokožky

Po sprchování, dokud je kůže vlhká, použijte pleťové mléko. Nejenže kůži zvlhčuje, ale zároveň pomáhá udržet stávající vlhkost.

Neumývejte se moc často

Horká sprcha nebo koupel na konci dne trvající dlouhou dobu — to je oblíbený zvyk mnoha lidí. Avšak úzkostlivé mytí může mít za následek spoustu kožních problémů. Lidé se sprchují často a příliš dlouho a používají nesprávné přípravky. Taková přehnaná péče pokožku ve skutečnosti poškozuje. Lidé se sice cítí dobře, ale své pleti ubližují. Jak to? Když má totiž člověk ve zvyku mýt se příliš často, jeho pokožka se odmašťuje a narušuje se ochranná bariéra mikroorganismů. Proudy horké vody také zbavují kůži zásob oleje, který se tak nahrazuje vodou a po jejím odpaření je pokožka ještě sušší. Kůže je pak náchylná ke vzniku prasklinek a jizviček. Doporučuje se proto jenom jedna rychlá sprcha denně.

Jak na vrásky?

I když se vyhýbáte slunci, nějaké vrásky se s přibývajícím věkem nutně objeví. Nepřijímejte je však bez boje. I když nemůžete vrásky úplně vyhladit, existuje spousta možností, jak je skrýt.

Požádejte lékaře o Retin-A

Původně se tato mast používala k léčbě akné. Retin-A pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a umožňuje tak novým buňkám dostat se rychleji na povrch. Retin-A může vyhlazovat vrásky, zesvětlovat skvrnitost pokožky a dokonce odstraňovat některé známky poškození sluncem. Může také pokožku zpevňovat. Ať už zvolíte Retin-A, Locacid či Eudynu, což jsou preparáty obsahující tutéž látku, budete potřebovat lékařský předpis. Budete-li tyto masti používat neustále, uvidíte výsledky během několika měsíců.

Poznámka: I když nanesete jen malé množství masti, kůže obvykle začne štípat a zčervená a v prvních týdnech léčby se může loupat. Mast také způsobuje, že vaše pokožka je citlivější na sluneční záření, proto ji používejte jen na noc.

Nepočítejte s retinolem.

Ten je obsažen v mnoha volně prodejných výrobcích, které dostanete v obchodech s kosmetikou. Často je uveden na etiketě jako vitamin A, retinal nebo retinylpalmitát. Bez ohledu na to, co se na etiketě píše, nebyly provedeny žádné výzkumy, které by potvrzovaly jeho účinky proti stárnutí.

Šetrnější alternativa

Alfahydroxy-kyseliny, tedy AHA, jsou kyseliny obsažené v ovoci. Pomáhají odstranit odumřelou kůži a urychlují regeneraci. Výrobky je obsahují v koncentraci většinou nižší než 10 %. Výrobky, které dostanete u lékaře, obsahují vyšší koncentrace, což může zesílit škáru podobně jako Retin-A. Pozor ale – stejně jako Retin-A mohou při předávkování způsobit podráždění kůže. Nezapomeňte také, že tyto kyseliny zvyšují citlivost kůže vůči slunečnímu záření, proto je důležité chránit se před sluncem opalovacími krémy. Užívejte pouze jeden výrobek, nekombinujte Retin-A a výrobky s AHA. A nepřehánějte to, stačí poměrně malé množství na celý obličej.

A co estrogen?

Nikdo sice neužívá estrogen jen kvůli zlepšení pleti, ale pravdou je, že ženy podstupující hormonální substituční léčbu mají méně vrásek. Jednou z příčin je, že estrogen stimuluje tvorbu kožního mazu, kterého se s přibývajícím věkem vytváří stále méně. Podle jedné studie ženám, které užívaly estrogen po dobu jednoho roku, zesílila kůže o 12 %.

Aplikace botulotoxinu

Botulotoxin se aplikuje tenkou jehlou ve velmi nízkých dávkách do svalů. Účinkem botulotoxinu dojde k dočasnému přerušení nervosvalového přenosu vzruchu, a tím k požadovanému uvolnění svalu. Výsledkem je napnutí pleti a vyhlazení vrásek. Zákrok se provádí ambulantně, je téměř bezbolestný a časově nenáročný.

Hlavní výhody botoxu:

  • Účinek nastupuje 2 až 5 dní po aplikaci botulotoxinu a plný rozsah účinku se projeví do 7 dnů.
  • Efekt přetrvává 3 až 6 měsíců po prvním podání. Po opakovaných aplikacích se účinek prodlužuje.
  • Někdy stačí jedno podání a po 3 až 6 měsících působení botulotoxinu další dávku ani netřeba, protože jednotlivec si odvykne používat mimické svaly a mračit se.

Co si přečíst na toto téma dále?

VIDEO: Blogerka radí jak na super pleť

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Miroslav Sárička


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.