Nejčastější příčiny bolestí kolen

bolest-koleneSnad každý má zkušenosti s bolením kolen. Možná jste to někdy pocítili po několikahodinové náročnější túře, bolest se však později většinou vytratí. Někteří však mají vážnější a trvalejší příznaky, mezi některé patří tyto:

Příznaky vážnějších problémů s klouby

Jaké jsou ty nejčastější příznaky?

  • loupání v koleni při propnutí
  • bolesti, otok zánět kolenního kloubu nebo čéšky
  • ztuhlost kolenního kloubu, zhoršující se hybnost
  • citlivé, oteklé koleno, zablokování, nestabilita kolena

U sportovců se často objevuje tzv. běžecké koleno, které se projevuje bolestmi a zánětem. Příčinou je přetěžování. Lidem po padesátce způsobuje bolesti kolen hlavně artróza, která poškozuje kloubní chrupavku. Jindy jsou bolesti způsobené úrazem nebo nestejnou délkou končetin, plochýma nohama nebo nadváhou. V některých případech se bolesti a obtíže rozvíjejí řadu let, jindy jsou zase náhlé a provází je akutní zánět. Většinu z těchto případů způsobují následující onemocnění a zranění.

Artróza

Projevuje se postupným zhoršováním bolestí a omezováním hybnosti. Postižený často cítí ztuhlost, hlavně po ránu a po delší nečinnosti. S postupným poškozením chrupavky se zhoršují bolesti, zánět a ztuhlost.

Co můžete s artrózou udělat?

Pokud se jedná o lehkou artrózu, budou na ni stačit volně dostupná analgetika jako paracentamol, který se používá ke zmírnění bolestí. Pokud však nejsou známky zánětu nebo otoku, je vhodnější použít ibuprofen, acylpyrin a jiná nesteroidní antirevmatika. Rychlou úlevu přinese injekční aplikace kortikoidu přímo do kloubu. 2-3 injekce za rok však mohou kloub poškodit. Nedílnou součástí léčby je také pravidelné cvičení nebo fyzioterapie. Vyberte si takové sporty, které příliš nepřetěžují klouby, a střídejte je. Například plavání, chůze a cyklistika snižují bolesti a zlepšují pohyblivost.

Nová léčba artrózy

Díky novému způsobu léčby artrózy nemusí někteří lidé podstupovat výměnu kolenního kloubu. Nové postupy doporučují injekční aplikaci husté gelové látky, která podporuje tvorbu kloubní tekutiny. Do kloubu se injekčně aplikuje v týdenním intervalu 5-6 injekcí hyaluronové kyseliny (hyalganu), která zvyšuje produkci synoviální tekutiny. Preparát se získává z kohoutích hřebínků. V jedné rozsáhlé studii přiznalo 77% pacientů zmírnění bolestí a zlepšení hybnosti, průměrně po dobu osmi měsíců. Poté se kůra opakuje.

Zánět šlach a tíhového váčku

Je znám jako “koleno uklízečky”. Postihuje nejčastěji běžce a osoby, jejichž činnost vyžaduje dlouhé klečení, které přetěžuje šlachy, vazy a tíhový váček. Vyznačuje se bolestí, ztuhlostí, otokem a napětím kolen, které se zhoršuje při pohybu.

Co můžete udělat proti zánětu šlach

Ledové obklady jsou skvělou pomocí při zánětu, který pak většinou ustoupí. Také dodržujte klidový režim a na nohu přiložte elastické bandáže. Z léku s protizánětlivým účinkem si můžete vzít acylpyrin nebo ibuprofen. Částečná natržení se mohou zahojit znehybněním v sádře.

Poranění a jiné choroby čéšky

Bolest těsně pod kolenní čéškou, zhoršuje se při sezení nebo při natažení končetiny. Objevuje se po běhu nebo při skákání, při pohybu se bolest zhoršuje. Většinou jde o zánět čéškové šlachy, “běžecké” koleno nebo “skokanské” koleno a zranění z jednostranné nadměrné fyzické zátěže.

Co můžete udělat

Operační zákrok se většinou vyžaduje v případě, že jde o zlomeninu čéšky a přetržení vazů.

Přetržené vazivo nebo poškození chrupavky

Bolest a někdy v okamžiku zranění “rupnutí”, otok, ztuhlost, “nepevné koleno” nebo potíže s chůzí.

Co můžete udělat s přetrženými vazy v koleně

Pokud bolesti provází otok, zánět a vysoká horečka, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Infekce kloubu

Je vyvolaná bakteriemi nebo jinými mikroorganismy, které způsobují těžký zánět, otok, silné bolesti, horečku a třesavku. Typická je Lymeská borrelióza, revmatická horečka a gonokoková artritida.

Co můžete udělat s infekcí v kloubu

Může se jednat o infekční artritidu, která obvykle napadá kolenní klouby oslabené artrózou. Pokud se objeví horečka, zhorší se vám bolesti a kloub je oteklý a horký, navštivte okamžitě lékaře. Rychlá léčba je důležitá, zabráníte tak trvalému poškození a rozšíření infekce do ostatních orgánů. Podle výsledků vám lékař předepíše vhodná antibiotika. Po drenáži kolena bolesti většinou rychle ustoupí.

Prevence problému s koleny

  • udržujte si optimální hmotnost
  • noste vhodnou, kvalitní obuv a požívejte ortopedické vložky, pokud máte ploché nohy. Vložky snižují přetěžování kolena.
  • před cvičením se zahřejte alespoň 5-10 minut a na konci cvičení se protáhněte. Vyhýbejte se náhlým změnám intenzity zátěže.

Jdete na operaci?

Nemusíte mít velký strach. Operační postupy se výrazně změnily a zdokonalily. Přetržené vazy a menisky se mohou operovat bez nutnosti velkého chirurgického řezu. Zároveň se při těchto metodách urychlilo hojení a podstatně se snížila rizika infekcí a jiných komplikací.

Rozdrcenou čéšku musí chirurg většinou odstranit a poraněné vazy sešít. Důsledkem je lehčí znestabilnění kolena, ale postižený může normálně chodit. V těžkých případech se operačně upravuje chybná poloha čéšky.

Pokud jsou klouby silně postižené artrózou, je možné je odstranit a nahradit je umělým kloubem z kovu a plastu. Operace trvá několik hodina a provádí se v celkovém nebo místním znecitlivění. Pobyt v nemocnici se pohybuje okolo jednoho týdne, než se pacient naučí chodit o holi nebo v chodítku.

Při postižení obou kolen se nejprve provede výměna jednoho kloubu a po několika měsících se operuje druhé koleno. Většina operovaných se po dvou měsících rehabilitace a fyzioterapie bez obtíží pohybuje a někteří se vracejí ke sportovním aktivitám.

Tip na regeneraci kolene po úrazu – kolenní motodlaha:

Co si dále o bolesti kolene přečíst?

VIDEO: Cvičení na bolesti kolen. Automasáž na bolest kolen.

VIDEO: Jak procvičovat svaly oslabeného kolena

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Adam Ciesielski

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

1 komentář u článku “Nejčastější příčiny bolestí kolen”

  1. Marcela says:

    abych se artróze vyhnula tak jsem začala brát colavital , chuťově je dobrý a zatím kolena nebolí tak snad to tak zůstane.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.