Jak se postarat o člena rodiny a neztratit přitom práci?

Ošetřování člena rodiny se netýká jenom nezletilých dětí. Vaši péči mohou potřebovat rodinní příslušníci i další členové společné domácnosti. Jedinou podmínkou je skutečnost, že nejsou schopni se o sebe postarat sami a potřebují něčí pomoc. Pro zaměstnance však nastává v takovém případě problém, jak skloubit pracovní povinnosti a přitom se nepřetržitě starat o blízkou osobu. Podmínky ošetřování člena rodiny prochází v současné době změnami, které byste měli znát.

Zákoník práce ukládá práva i povinnosti

Existuje hned několik případů, kdy je taková nepřetržitá péče nutná. Blízká osoba mohla prodělat náročnou operaci nebo je vážně nemocná a potřebuje několik dní nebo týdnů vaši pomoc. Podle pracovního zákoníku se jedná o důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance a v takovém případě má pracovník nárok na poskytnutí pracovního volna. S tímto zákonným právem je spojena i povinnost zaměstnance, která mu ukládá nahlásit zaměstnavateli tuto skutečnost s dostatečným předstihem. Také musí dodat rozhodnutí o nutnosti ošetřování člena rodiny, které pro něj vystaví ošetřující lékař nemocné osoby.

Kdy máte nárok na uvolnění z práce a ošetřovné dávky

Jelikož přicházíte o část mzdy, máte možnost tuto finanční ztrátu kompenzovat žádostí o nemocenské dávky. Tuto žádost musíte podat přes svého zaměstnavatele a splnit několik důležitých podmínek. S ošetřovanou osobou je nutné žít ve společné domácnosti a mít účast na nemocenském pojištění. Tato dávka se vyměřuje na 60 % z denního základu a zaměstnanci náleží po dobu maximálně 9 kalendářních dnů. Zákoník práce však prošel nedávno několika změnami. Čeho se přesně týkají?

Ošetřování člena rodiny podle nových pravidel

Ošetřovaná osoba má povinnost dát písemný souhlas s ošetřováním jedné konkrétní osobě. Toto pravidlo má zamezit zneužívání ze strany rodinných příslušníků, kteří využijí právo pracovního volna, ale o blízkou osobu se nestarají. U nemocného musí dojít ke zhoršení zdravotního stavu natolik, aby byla nutná nejméně sedmidenní hospitalizace a následně dalších 30 dní domácího ošetřování. Také nebude vyžadováno sdílení společné domácnosti, pokud bude ošetřujícím přímý rodinný příbuzný. Pokud nebudou vašemu uvolnění z práce bránit vážné provozní důvody, opět vám zaměstnavatel musí poskytnout placené volno. Poté je povinen podržet vám vaše pracovní místo po dobu čerpání nemocenských dávek ošetřovného až do doby, než se opět do práce vrátíte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.