Jak dbát na dostatečný příjem železa?

Vejce jsou dobrým zdrojem železa.

Vejce jsou dobrým zdrojem železa.

Železo je jednou z látek, které si naše tělo neumí samo vyrobit, a je nutné přijímat jej v adekvátním množství v potravě. Většina železa v našem těle je potřebná jakožto složka hemoglobinu – barviva obsaženého v červených krvinkách. Jejich úkolem je zajistit přenos kyslíku z plic do ostatních částí těla. V případech, kdy je tedy železa v těle nedostatek, je právě tato funkce nedostatečně plněna. Co může být příznakem nedostatku železa? Z jakých potravin jej můžeme načerpat?

Využití železa v těle

Vstřebání železa se odehrává ve dvanáctníku, tedy v počátečním segmentu tenkého střeva. Není však možné, aby zde bylo vstřebáno veškeré železo, které přijmeme. Je zde využita jen jeho malá část, jelikož je velmi obtížně vstřebatelné. Z tohoto důvodu je nutné přijímat jej mnohem více, než kolik potřebuje naše tělo využít.

Doporučené denní dávky železa jsou ovlivněny věkem, ale i pohlavím. U žen dochází v dospívání ke zvýšení potřeby železa, jelikož jeho odvádění z těla je ovlivněno menstruací. Potřebná denní dávka se zvyšuje též v období těhotenství a kojení. Denní doporučená dávka je tak např. pro děti ve věku do 10 let zhruba 10 mg/den, v dospívání se hodnota zvyšuje na 18 mg/den, v těhotenství a při kojení bývá doporučován příjem železa v množství 20 až 30 mg/den.

Příčiny a příznaky nedostatku železa

Jedna z příčin nedostatku železa v těle bude zřejmě jasná – nedostatečný příjem této látky ve stravě. Nižší zásobení těla železem však může nastat též po masivním krvácení (např. po porodu či nějakém poranění). Poslední možností je porušení vstřebávací funkce dvanáctníku (např. při celiakii).

Základním příznakem je nízká schopnost červených krvinek dodávat do tkání kyslík. To je nejčastějším důvodem vzniku anémie. Mezi její projevy patří zejména:

 • únava
 • celková slabost, malátnost
 • dušnost
 • nechutenství
 • bledost
 • dále se mohou objevit časté bolesti hlavy, bolavé koutky úst, lámání nehtů či vypadávání vlasů
 • Jak již bylo zmíněno, nároky na přísun železa stoupají zejména v těhotenství, a je tedy nutno se v tomto směru více hlídat. Těhotným ženám je u lékaře prováděn krevní obraz, kterým se mimo jiné i obsah železa v krvi zjistí, a případně jsou předepsány preparáty na zvýšení jeho hladiny v těle. Při nedostatku železa je vyšší riziko předčasného porodu a narození dítěte s nízkou porodní hmotností.

  Potraviny s vysokým obsahem železa

  Železo se ve stravě vyskytuje ve dvou variantách – jako tzv. „hemové“ a „nehemové“. Tyto názvy označují, jak je železo ve sloučeninách vázáno, což ve značné míře ovlivňuje jeho vstřebatelnost v lidském těle. Železo hemové je mnohem lépe v našem těle využíváno a je obsaženo zejména v živočišné stravě. Naopak nehemové železo z rostlinné potravy má využitelnost menší.

  Vstřebávání železa ovlivňují i další látky, které jsou společně s ním konzumovány. Velmi pozitivně jeho příjem ovlivní současně přijímané potraviny bohaté na vitamin C. Naopak jeho využití snižuje např. mléko, sýry, káva nebo černý čaj. Mezi zdroje železa můžeme zahrnout játra, maso (hovězí, vepřové, jehněčí), dary moře, vejce. Z rostlinné stravy se jedná o luštěniny, kapustu, špenát, ořechy, sušené ovoce, mořské řasy. Pokud by vás zajímal podrobnější obsah železa v jednotlivých potravinách, můžete se informovat na těchto stránkách.

  Podívejte se také na celý článek o tom, jaké jsou potravinové zdroje železa.

  Předávkování železem

  Nadbytek železa ve stravě však také nikomu neprospěje. V tomto případě může dojít k poškození některých orgánů. K předávkování obvykle dochází spíše při užívání farmakologicky vyráběných preparátů, které jej obsahují. Dodržujte proto vždy dávkování léků stanové lékařem a tablety uchovávejte mimo dosah dětí, které by je mohly také ze zvědavosti zkonzumovat.

  Zdroj obrázku: Freeimages.com / David Hamel

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

  [mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.