Máta peprná a zdraví – je super nejen pro osvěžení dechu

mata-peprna-zdraviŘímany označována jako bylinka sv. Marie, básník Ovidius ji nazval symbolem pohostinnosti. Na Blízkém východě se dodnes využívá v zeleném čaji při vítání hostů. Máta má několik účinků, o kterých je třeba bezpochyby vědět.

Máta byla velmi známá již v historii

Kromě toho, že díky ní máme svěží dech, má širokospektrální použití. Staří Římané ji používali na osvěžení dechu, Řekové zase na regeneraci ztuhlých končetin, Indové mátou čistili ovzduší v chrámech a obydlích. Mentolové osvěžení, neboli máta peprná, se stala součástí v potravinářském, dermatologickém i farmaceutickém průmyslu.
 

V čem jsou její účinky?

V našich zeměpisných šířkách je nejvíce rozšířená máta peprná. Patří do čeledi hluchavkovitých.

1. Navodí příjemný pocit chladu, má antiseptické účinky

Jednou z nejúčinnějších látek v mátě je silice. 50% v ní představuje mentol, který jí dodává specifické aroma. Díky mentolu má máta antiseptické účinky. Výtažky máty se využívají na popálenou pokožku, potlačuje se tím citlivost nervových ukončení a navodí se příjemný pocit chladu, resp. se utlumí bolest.

2. Bojuje proti zánětu sliznic dutiny ústní

Je také účinným prostředkem v boji proti zánětu sliznic dutiny ústní, i horních cest dýchacích. Působí dezinfekčně při bolestech zubů a zánětu sliznice, odstraňuje pach z ústní dutiny.

3. Super na trávení

Díky ní se také zlepšuje chuť k jídlu, odstraní se potíže v trávicím traktu.

4. Na revmatická onemocnění

Využívá se i při revmatických onemocněních v podobě mastí a zábalů.

5. I při psychickém vypětí, super na nervy

Při psychickém napětí se doporučují mátové lázně. Dokáže posilovat nervovou soustavu, pomáhá od bolestí hlavy, působí i proti nespavosti, pomáhá odstraňovat křeče, působí protizánětlivě.

6. Na křeče i nemoci žlučníku

Máta se používá i na odstranění křečí různého původu, při náhlé nevolnosti v okolí srdce, při onemocněních žlučníku a jater, při žlučníkových kamenech a písku, při chronickém zánětu slinivky, při menstruačních bolestech.

7. Máta na plynatost i nadýmání

Povzbuzuje vylučování trávicích žláz a žluči, účinně pomáhá při kolikových bolestech žaludku a střev, při plynatosti a nadýmání.
 

Náš tip: Pleťová voda z máty

Z máty se dá připravit velmi příjemná a osvěžující pleťová voda, která působí protizánětlivě. Tato pleťová voda je vhodná na mastnou pleť, na akné, vyrážky, na čištění pleti. Další zajímavostí o této bylině je to, že se již ve středověku doporučila užívat na posílení “mužské spermie”. V knize středověkého autora se psalo i o povzbuzeni sexuální žádostivosti.

Kde si o mátě peprné dále přečíst?


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.