Máta peprná a zdraví – je super nejen pro osvěžení dechu

mata-peprna-zdraviŘímany označována jako bylinka sv. Marie, básník Ovidius ji nazval symbolem pohostinnosti. Na Blízkém východě se dodnes využívá v zeleném čaji při vítání hostů. Máta má několik účinků, o kterých je třeba bezpochyby vědět.

Máta byla velmi známá již v historii

Kromě toho, že díky ní máme svěží dech, má širokospektrální použití. Staří Římané ji používali na osvěžení dechu, Řekové zase na regeneraci ztuhlých končetin, Indové mátou čistili ovzduší v chrámech a obydlích. Mentolové osvěžení, neboli máta peprná, se stala součástí v potravinářském, dermatologickém i farmaceutickém průmyslu.
 

V čem jsou její účinky?

V našich zeměpisných šířkách je nejvíce rozšířená máta peprná. Patří do čeledi hluchavkovitých.

1. Navodí příjemný pocit chladu, má antiseptické účinky

Jednou z nejúčinnějších látek v mátě je silice. 50% v ní představuje mentol, který jí dodává specifické aroma. Díky mentolu má máta antiseptické účinky. Výtažky máty se využívají na popálenou pokožku, potlačuje se tím citlivost nervových ukončení a navodí se příjemný pocit chladu, resp. se utlumí bolest.

2. Bojuje proti zánětu sliznic dutiny ústní

Je také účinným prostředkem v boji proti zánětu sliznic dutiny ústní, i horních cest dýchacích. Působí dezinfekčně při bolestech zubů a zánětu sliznice, odstraňuje pach z ústní dutiny.

3. Super na trávení

Díky ní se také zlepšuje chuť k jídlu, odstraní se potíže v trávicím traktu.

4. Na revmatická onemocnění

Využívá se i při revmatických onemocněních v podobě mastí a zábalů.

5. I při psychickém vypětí, super na nervy

Při psychickém napětí se doporučují mátové lázně. Dokáže posilovat nervovou soustavu, pomáhá od bolestí hlavy, působí i proti nespavosti, pomáhá odstraňovat křeče, působí protizánětlivě.

6. Na křeče i nemoci žlučníku

Máta se používá i na odstranění křečí různého původu, při náhlé nevolnosti v okolí srdce, při onemocněních žlučníku a jater, při žlučníkových kamenech a písku, při chronickém zánětu slinivky, při menstruačních bolestech.

7. Máta na plynatost i nadýmání

Povzbuzuje vylučování trávicích žláz a žluči, účinně pomáhá při kolikových bolestech žaludku a střev, při plynatosti a nadýmání.
 

Náš tip: Pleťová voda z máty

Z máty se dá připravit velmi příjemná a osvěžující pleťová voda, která působí protizánětlivě. Tato pleťová voda je vhodná na mastnou pleť, na akné, vyrážky, na čištění pleti. Další zajímavostí o této bylině je to, že se již ve středověku doporučila užívat na posílení “mužské spermie”. V knize středověkého autora se psalo i o povzbuzeni sexuální žádostivosti.

Kde si o mátě peprné dále přečíst?

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.