Není jen prostředek výživy. Je pohonnou látkou, která určuje metabolické, imunologické a vývojové pochody děťátka na celý život. Mateřské mléko. Nenahraditelná výživa hlavně v počátečním období vývoji miminka. Některé maminky však mohou mít z různých důvodů s kojením problém. Tehdy se ke slovu dostává náhradní kojenecká výživa a důležitý mléčný tuk.
Kojenecké období je najsenzitivnější. Kvalita a množství stravy ovlivňuje růst a vývoj dítěte a má úzký vztah k vývoji budoucích onemocnění, jako jsou např. kardiovaskulární onemocnění. Optimální a nejpřirozenější způsob výživy kojenců je mateřské mléko, které v sobě skrývá hotový poklad. Je unikátní komplexní výživou s imunologickými a růst podporujícími složkami. Má ideální složení – obsahuje vše, co dítě potřebuje. Od proteinů, přes vitamíny, minerály, aminokyseliny až po tuky. Unikátnost a jedinečnost ho charakterizují nejlépe.
I náhradní výživa poskytne miminku maximum
V posledních letech se podařilo v procesu přibližování k ideální potravině, tedy mateřskému mléku, udělat výrazný krok vpřed. Postupné rozpoznávání jednotlivých složek mateřského mléka a jeho významu ve výživě umožnilo vývin kvalitních přípravků náhradní mléčné výživy. Tuto výživu se podařilo obohatit o složky, které podle vzoru mateřského mléka mají imunostimulační účinky. Proto i náhradní výživa může děťátku poskytnout vše, co potřebuje pro svůj optimální růst a vývoj.
V “umělých” surovinách je nadále přítomna vláknina, minerální látky, vitamíny a stopové prvky. Dokonce se podařilo obohatit umělá mléka i o prebiotika a probiotika, nukleotidy, esenciální mastné kyseliny a jiné prospěšné látky. Mléčné formule jsou tak optimalizovány z hlediska bílkovin a přidání rostlinných tuků. Mají také upravený poměr vápníku a fosforu, čímž je zajištěno jejich lepší vstřebávání. Maminky nemusí mít strach, že by děťátko nedostalo všechny potřebné látky, já když nemůže být kojeno.
Téměř jako mateřské mléko
Některé produkty umělé výživy mají téměř stejné složení jako mateřské mléko. Důležitá je přítomnost mléčného tuku, který potřebují miminka pro správný růst a energii. Mateřské mléko obsahuje 3-5% této bohaté bioaktivní složky, která má rovněž vliv na mozek a hraje při jeho vývoji významnou roli.
Aby mělo děťátko zabezpečenou kojeneckou mléčnou výživu, která se přibližuje ke složení mateřského mléka, v ingrediencích by měly mít produkty uvedený mléčný tuk. Skládá se ze směsi látek, které přispívají ke zdraví. Každá kapička mléčného tuku je obalena speciální membránou složenou z bílkovin a tuků, které poskytují děťátku výživu. Proto by se v žádném případě neměl vyřazovat mléčný tuk z dětského jídelníčku, ale zajistit ho ve formě náhradní výživy, nemůže-li být děťátko kojeno.
Na každý věk jiné mléko
Výrobci umělé výživy si uvědomují, že s růstem a vývojem dítěte se mění jeho nároky na výživu. Proto maminkám nabízejí základní typy mlék: počáteční, pokračovací a pro batolata. Každý jeden typ mléka se dokáže přizpůsobit aktuálním potřebám dítěte.
1. Počáteční mléka
Počáteční mléka jsou určeny pro dítě od 0 do 4 měsíců a jsou určena pro novorozence a kojence výlučně na mléčné stravě. Maminky jejich poznají pod symbolem 1, uvedeným na obalu daného produktu.
2. Pokračovací mléka
Pokračovací mléka dáváme miminku v době, kdy přecházejí na nemléčné příkrmy. Označuje je symbol 2.
3. Mléka pro batolata
Později mezi 10. – 12. měsícem věku dítěte mohou maminky začít podávat mléko pro batolata, které mají na obalu číslici 3 nebo slovo Junior. Jsou v nich přidány vitaminy, minerální látky a stopové prvky vhodné pro růst dítěte. Po roce věku již může dítě konzumovat pasterizované plnotučné kravské mléko.
Maminky by se neměly trápit, pokud jejich děťátko jinou stravu, než mateřské mléko či náhradní mléčnou výživu, odmítá. Musí být trpělivé. Odměnou pro ně bude spokojené miminko, které obdrží všechny výživné látky, potřebné pro jeho zdravý vývoj.