Jak na mastnou pleť? Co na ni platí?

Co s mastnou pletí?

Co s mastnou pletí?

O kvalitě pokožky rozhodují dědičné danosti a hormony. Např. ženy v období těhotenství často pozorují na sobě skon k mastné pleti. Jde o výsledek působení hormonálních změn. Podobná reakce může nastat i u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Nadměrnou činnost mazových žláz může vyvolávat také stres nebo nesprávný výběr kosmetických přípravků. Zatímco některé faktory způsobující zvýšenou mastnotu pokožky se dají poměrně úspěšně odstranit, s dalšími se prostě musíme smířit. Jediný účinný způsob, jak si udržet pěknou pleť, spočívá v důkladné péči o její čistotu.

Ženy, které trápí mastná pleť, možná potěší skutečnost, že vrstva tuku na pokožce má i své neoddiskutovatelné výhody. Taková pokožka lépe snáší proces stárnutí, a má méně vrásek. Takže to, co mladé dívky považují za prokletí, ženy ve zralém věku ocení jako dar osudu.

Má význam dieta na mastnou pleť?

Mnozí autoři odborných článků věnovaných péči o pokožku doporučují speciální diety na snížení mastnoty pleti. Obvykle jde o radikální omezení mastných a smažených jídel ve stravě. Nicméně neexistuje souvislost mezi způsobem stravování a sklonem k mastné pokožce. Příčina mastné pleti spočívá v genetické podmíněnosti. Žádné potraviny nemají vliv na činnost mazových žláz. Jediná účinná metoda spočívá v systematické péči o pokožku.

Jak na mastnou pleť?

Pleťové masky

Vyzkoušejte masky z hlíny nebo bahna. I když tato metoda zlepšuje stav pokožky pouze krátkodobě, obecně lze říci, že čím je hlinka tmavší, tím lépe vstřebává tukové látky. Bílé a růžové hlíny působí jemněji, a proto jsou vhodnější na citlivou pleť.

Masky čistí jen vrchní tukovou vrstvu pokožky, takže nemůžete očekávat, že vás natrvalo zbaví mastné pleti.

Horká voda

Horká voda lépe rozpouští tuk jako studená. Myjte si tedy obličej velmi teplou vodou.

Mýdlo s vysušujícími účinky

Na mastnou pleť používejte mýdlo s vysušujícími účinky. Neutrácejte zbytečně peníze za drahá mýdla. Většina pacientů totiž tvrdí, že pokožku dostatečně vysouší i běžné mýdlo. Musíte ho však používat co nejčastěji.

Stahující prostředky

Na mastnou pleť byste měli používat stahující prostředky s obsahem acetonu. Aceton představuje silné rozpouštědlo tuků a mazadel. V malém množství se obvykle nachází ve většině stahujících prostředků. Pravidelné používání těchto přípravků účinně odstraňuje nadbytek mazu z pokožky. Dobrým a levným stahujícím prostředkem je i obyčejný líh. Na pleť příjemně působí suprově lihový extrakt z lískových oříšků, v kterém se nachází malé množství alkoholu. Mimochodem – opravdu alkohol ovlivnuje váhu?
Stahující prostředky bez alkoholu obsahují převážně vodu. Proto jsou méně účinné než přípravky s přídavkem alkoholu a acetonu. Lékaři je doporučují pacientům s citlivou pokožkou. Ke správné péči o mastnou pleť patří pravidelné potírání tváře tampónem namočeným v stahující pleťové vodě.

Kosmetické přípravky nakupujte s rozvahou

Osoby s mastnou pletí by měly používat hydratační, nemastné kosmetické přípravky. Naštěstí na trhu existuje bohatý výběr krémů, které vstřebávají nadbytečný tuk z pokožky a potlačují tak její mastný vzhled. Žádný kosmetický přípravek však nemá magické vlastnosi zpomalující funkci mazových žláz. Proto nevěřte výrobcem krémů a pudově, kteří slibují zázračnp přeměnu vaší pleti.

K dosažení kosmetického efektu často stačí, když pod každodenní makeup použijete dětský pudr, který na přechodnou dobu potlačí lesk mastné pokožky.

Tip na závěr

Při makeupu používejte štětec, nestane se vám, že použijete hodně pudru a budete vypadat jako porcelánová panenka. A ten se dá použít kdekoliv a netrvá to dlouho. A podívejte se také na zajímavé babské rady na mastnou pleť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.