Budiž světlo!


Žárovky, v nichž vzniká pomocí přeměny elektrické energie světlo, představují pro nás všechny naprosto samozřejmou věc. Svítíme jimi v domácnostech, na ulicích, ve veřejných budovách, aniž bychom si uvědomili, o jak převratnou věc v historii lidstva jde.

Co víte o žárovce?

Za vynálezce žárovky je považován Američan Thomas Alva Edison. Nicméně první myšlenka na elektrický proud jako zdroj světla vznikla již v roce 1802 v hlavě chemika a experimentátora v jedné osobě. Humprhry Davy sestrojil zařízení z dvou proužků platiny, které elektrickým proudem rozžhavil tak, že se vytvořilo slabé světlo. Ale jen na okamžiku. Na tento pokus navázal až Alva Edison. Hledal materiál, který by oproti platině zvládl udržet světlo mnohem déle. Pracoval s rozžhavenými uhlíky a díky pokročilé technologii i se skleněnými baňkami zcela zbavenými vakua, čímž vznikla žárovka. Jak se do historie žárovky zapsal český vynálezce František Křižík, se dozvíte na https://www.philips.cz/c-m-li/advice-on-lighting-ideas/historie-zarovky-od-edisona-po-led-zarovky.

Dualistický charakter světla

O teoriích, co je světlo, se dočtete v zajímavém článku na webu https://www.philips.cz/c-m-li/advice-on-lighting-ideas/jak-funguje-svetlo. Po mnohaletých experimentech a bádání bylo zjištěno, že světlo je tvořeno elektromagnetickými vlnami a proudem fotonů. Proto mluvíme o dualistickém charakteru světla. Podle vědců se světlo chová jako vlny i částice v závislosti na vlnové délce. Záření s delší vlnovou délkou představuje vlnový charakter, naopak krátká vlnová délka znamená částicový charakter. My ostatní vnímáme světlo, na které reagují naše oči, jako viditelné záření. Vlnová délka se však nedá určit s ohledem na rozdílnou citlivost zraku každého z nás.

Světlo může pomáhat i škodit

Světlo nám umožňuje vidět svět. Je ovšem důležitá kvalita světla, protože na té závisí naše zdraví. Dlouhodobý nedostatek světla ovlivňuje naše emoce, nálady, mnohdy stojí za vznikem psychické nepohody. Ještě větší vliv má však na náš zrak. Dopřejte si „Eye comfort“ prostřednictvím LED osvětlení. Informace o tom, proč konkrétně LED žárovky jsou ty nejlepší, najdete na https://www.philips.cz/c-m-li/led-hub/eye-comfort/LED.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.