Jak posílit imunitu, aby fungovala správně

Imunitní systém je naší neprůstřelnou vestou, která každodenně odráží útoky bakterií, virů a jiných parazitů, ale také naším lékařem. Udržovat ho v nejlepší kondici ovšem není úplně jednoduché. Nestačí totiž doplňovat pouze vitamíny a minerály, musíme se soustředit také na naši psychiku, minimalizovat stres a dopřávat si kvalitní spánek.

Právě stres je nejsilnějším faktorem, který naši imunitu oslabuje. Pokud máte například náročnější období v práci nebo osobním životě, zkuste se na chvíli odpojit od sociálních sítí, zpravodajských pořadů nebo sociálních vazeb, které vám k duševní pohodě moc nepřispívají.

Vitamíny, minerály a zdravé střevo

Moc lidí to neví, ale 70 procent naší imunity závisí na zdraví střev, a proto je důležité se o ně poctivě starat. K tomu nám pomůže vláknina nebo probiotika. Právě vláknina vyživuje přátelské bakterie a posiluje náš mikrobiom. Najdeme ji v ovesných vločkách, luštěninách a některé zelenině či ovoci nebo ve formě prebiotik. Ani bakterie nemusíme užívat ve formě suplementů, mezi jejich přirozené zdroje totiž patří:

  • kysané zelí,
  • kefír,
  • kombucha,
  • kimchi.

Vyhněte se naopak průmyslově zpracovaných potravinám, které mají na vaše střeva opačný efekt.

TIP: Články na téma zdravého životního stylu.

Nezapomeňte ani na vitamíny a minerály. Zvláště v zimních měsících je důležitý vitamín D, který  kompenzuje nedostatek slunečního světla. Neméně důležitý je také vitamín C, který dokáže nejen zkrátit dobu nachlazení, ale díky správnému dávkování i nemoci předejít. Mezi důležité minerály, které posílí vaši imunitu, patří zinek a selen. Zinek najdeme v hovězím mase, luštěninách nebo celozrnných obilovinách, selen pak v celozrnných těstovinách, obilovinách, fazolích, semínkách a jiných druzích ořechů.

Mít sám sebe na prvním místě

Nepostradatelnou součástí zdravého životního stylu je také spánek. Jeho nedostatek spolu se stresem zvyšuje produkci kortizolu, který dlouhodobě potlačuje imunitu. Se spánkem souvisí i bujarý noční život, ke kterému patří nadměrná konzumace alkoholu a tabákových výrobků. Pokud se nacházíte ve stresující fázi života, a ještě k tomu trávíte každý víkend v koloběhu nočního života a denního pospávání, můžete se rozloučit se silnou imunitou nebo lepší náladou. Jak se stresu vyhýbat?

TIP: Testosteronové injekce jsou zaručeným způsobem zvýšení hladiny testosteronu

  1. Neberte si nic osobně,
  2. vypněte televizi a sociální sítě,
  3. netrapte se maličkostmi,
  4. nezapomínejte si dopřát odpočinek,
  5. naučte se říkat “NE”.

Přehodnoťte, zda musíte chodit domů v pět hodin ráno, ochutnávat všechny koktejly na baru a dát si celou krabičku. Namísto toho si vychutnejte skleničku dobrého vína, buďte doma do půlnoci nebo zkuste elektronickou alternativu, jako je PULZE.

Autor: Elena Gottfried

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.