Jak se chránit před COVID-19?

Příčinou epidemie, která propukla v roce 2019 v Číně, je virus zvaný SARS-CoV-2. V podstatě se jedná o koronavirové onemocnění, kvůli kterému Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětovou pandemii. V současné době se apeluje na širokou veřejnost, aby dodržovala základní pravidla, jejichž cílem je snížit, v ideálním případě zastavit šíření tohoto onemocnění.

Virus COVID-19 se přenáší z člověka na člověka, pokud jsou v těsném kontaktu (do zhruba dvou metrů). Virus se šíří respiračními kapénkami uvolňovanými při kašli, kýchání, dýchání, zpívání či mluvení. Právě z daného důvodu se doporučují respirátory poskytující účinnou ochranu.

Jaké jsou příznaky onemocnění COVID-19?

Příznaky se mohou výrazně lišit. Zatímco u některých lidí jsou velice mírné, u jiných jsou natolik závažné, že je nezbytná hospitalizace. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, kašel, únava a ztráta chuti či čichu. Dalšími příznaky a symptomy mohou být dušnost, bolesti svalů, zimnice, bolest v krku či hlavy, bolest na hrudi, průjem, zvracení i nevolnost.

Jak onemocnění předcházet?

Důležité je dodržovat preventivní opatření. První možností je očkování. V případě, že jste se nenechali naočkovat proti viru COVID-19, můžete snížit riziko nákazy následujícími opatřeními:

  • Udržujte s lidmi mimo domácnost rozestup alespoň 2 metry.
  • Vyhýbejte se davům lidí a nevětraným veřejným místům.
  • Často si myjte ruce vodou a mýdlem po dobu alespoň 20 sekund.
  • Používejte dezinfekční prostředky na ruce obsahující alespoň 60 % alkoholu.
  • Na veřejných místech noste respirátory FFP2.
  • Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos loktem, případně kapesníkem. Použitý kapesník ihned vyhoďte a umyjte si ruce.
  • Nedotýkejte se očí, nosu a úst.
  • Denně čistěte a dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte.
  • Pravidelně se testujte a mějte doma antigenní testy.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.