Jak se chránit před COVID-19?

Příčinou epidemie, která propukla v roce 2019 v Číně, je virus zvaný SARS-CoV-2. V podstatě se jedná o koronavirové onemocnění, kvůli kterému Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětovou pandemii. V současné době se apeluje na širokou veřejnost, aby dodržovala základní pravidla, jejichž cílem je snížit, v ideálním případě zastavit šíření tohoto onemocnění.

Virus COVID-19 se přenáší z člověka na člověka, pokud jsou v těsném kontaktu (do zhruba dvou metrů). Virus se šíří respiračními kapénkami uvolňovanými při kašli, kýchání, dýchání, zpívání či mluvení. Právě z daného důvodu se doporučují respirátory poskytující účinnou ochranu.

Jaké jsou příznaky onemocnění COVID-19?

Příznaky se mohou výrazně lišit. Zatímco u některých lidí jsou velice mírné, u jiných jsou natolik závažné, že je nezbytná hospitalizace. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, kašel, únava a ztráta chuti či čichu. Dalšími příznaky a symptomy mohou být dušnost, bolesti svalů, zimnice, bolest v krku či hlavy, bolest na hrudi, průjem, zvracení i nevolnost.

Jak onemocnění předcházet?

Důležité je dodržovat preventivní opatření. První možností je očkování. V případě, že jste se nenechali naočkovat proti viru COVID-19, můžete snížit riziko nákazy následujícími opatřeními:

  • Udržujte s lidmi mimo domácnost rozestup alespoň 2 metry.
  • Vyhýbejte se davům lidí a nevětraným veřejným místům.
  • Často si myjte ruce vodou a mýdlem po dobu alespoň 20 sekund.
  • Používejte dezinfekční prostředky na ruce obsahující alespoň 60 % alkoholu.
  • Na veřejných místech noste respirátory FFP2.
  • Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos loktem, případně kapesníkem. Použitý kapesník ihned vyhoďte a umyjte si ruce.
  • Nedotýkejte se očí, nosu a úst.
  • Denně čistěte a dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte.
  • Pravidelně se testujte a mějte doma antigenní testy.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.