Proč jsou antigenní testy citlivé i na variantu omicron?

Variant covidu už jsme tu měli tolik, že je málokdo dokáže z hlavy všechny vyjmenovat. Až s omicronem však přišly obavy spousty lidí, jestli klasické domácí antigenní testy dokáží tuto variantu odhalit. Dokáží, nemusíte se strachovat.

Antigenní testy sice nejsou tolik citlivé jako ty PCR, avšak mnohdy je prostě daleko jednodušší a lepší udělat si test doma než zdlouhavě čekat na termín PCR testu. Covidu je teď všude kolem plno, termíny testování bývají v mnohých testovacích centrech obsazené na několik dní předem. A ne pokaždé můžete čekat.

Varianta covidu antigenní testy nezajímá

Různé obměny covidu se liší ve spike proteinu, jenže antigenní testy fungují jinak. Spike protein je nezajímá, testy fungující na metodě koloidního zlata reagují na úplně jiný protein. Právě z toho důvodu varianta nehraje roli a kvalitní test je schopný zachytit i variantu omicron. Mnoho výrobců vydalo i prohlášení doplněné o provedený podrobný test na různých variantách covidu. Pokud si tedy chcete být 100% jistí, kupujte si testy od těch výrobců, kteří dokládají dané potvrzení.

Spolehlivé jsou výtěrové testy i testy ze slin

Antigenní testy se prodávají ve dvou provedeních – jako výtěrové, kdy se výtěr provádí z nosu, a pak jako testy ze slin. Oba typy jsou spolehlivé, můžete si pohodlně vybrat ten, jaký preferujete. Výtěrové testy mívají o trošičku větší spolehlivost, ale samozřejmě záleží i na tom, jak kvalitně výtěr provedete. Jestliže tedy máte strach z provádění výtěru a tušíte, že byste ho kvůli nepříjemnému pocitu nemuseli provést správně, s klidným svědomím sáhněte po testu ze slin. Často je upřednostňují lidé, již jsou z různých důvodů nuceni testovat se s vysokou frekvencí. Jeden test stojí pár desítek korun a i za tuto nízkou cenu dokáže odhalit covid varianty omicron.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.