Pronájmy bytů v Ústí nad Labem: nájemníka najdete lehce. Nezapomeňte si ale vše smluvně ošetřit!

Že je o pronájmy bytů v Ústí nad Labem v posledních letech zájem, o tom vás jako majitele některého z nich zřejmě nemusíme příliš přesvědčovat. Nalezení nájemníka, kterému byste mohli svou nemovitost svěřit do užívání, tady zpravidla netrvá nijak dlouho. Činže se na Ústecku drží na rozumné úrovni a s průměrnými 146 korunami za metr čtvereční podlahové plochy patří v rámci republiky k těm nižším. Pokud nemáte s pronájmem vaší nemovitosti velké zkušenosti, mohlo by se vám hodit pár užitečných rad týkajících se smlouvy a všech náležitostí, které by tato listina měla obsahovat. Věděli jste například, že do ní lze jednoduše zapracovat i jakousi „exekuční“ pojistku? Ne? Pak nejspíš ani nevíte, proti čemu vás může jako vlastníka nemovitosti ochránit. Podívejme se na to.

Pronájem bytu nebo splátka hypotéky?

Někteří lidé mají při hledání střechy nad hlavou jasno hned od začátku. Díky dostatku finančních prostředků si jednoduše pořídí vlastní dům nebo byt. Existuje však také nezanedbatelná skupina těch, kteří by ke koupi nemovitosti potřebovali hypoteční úvěr. Právě z této skupiny se rekrutuje značná část vašich potenciálních nájemníků. Zdaleka ne každý totiž na hypotéku dosáhne a nic jiného než pronájem takovému člověku nezbývá. Někdo další, kdo by třeba i hypotéku získal, může přesto váhat a počítat, zda se mu momentálně vyplatí spíše splácet úvěr nebo je pro něj přijatelnější platit nájem. Právě Ústí je v tomto ohledu poněkud specifické. Na rozdíl od zbytku republiky jsou zde totiž průměrné činže o poznání nižší než průměrná splátka hypotečního úvěru To samozřejmě činí nájemní bydlení pro řadu lidí zajímavějším.

Nájemné v některých krajích (4. čtvrtletí 2020)

KrajZa metr čtvereční (Kč)Meziroční změna (%)
Liberecký1716,2
Praha273-6,5
Pardubický1809,1
Ústecký1460,7
Jihomoravský2313,1
Plzeňský1841,1

Znáte občanský zákoník?

Přestože zákon přímo nevylučuje možnost uzavření nájemního vztahu pouze ústní dohodou, v praxi se s takovým postupem setkáte jen zcela ojediněle. Písemná smlouva má totiž celou řadu nezpochybnitelných výhod. Do pronájmu vašeho bytu se bez tohoto dokumentu určitě nepouštějte! Musí být však správně sepsaný a propracovaný do nejmenších detailů. Vyplatí se také sledovat novelizace občanského zákoníku (poslední proběhla 1. července 2020), ke kterým čas od času dochází, a které upravují pravidla týkající se bydlení. Chce to zkrátka přehled, abyste věděli, co si smíte dovolit a na co má naopak právo váš nájemník.

Jak by měla nájemní smlouva vypadat

Každá nájemní smlouva musí obsahovat některé důležité údaje, bez kterých by jen stěží mohla být považována za platnou. Co je základem této listiny?

  • Jména, data narození a rodná čísla účastníků smlouvy.
  • Přesné určení předmětu smlouvy – adresa nemovitosti, číslo bytu atd.
  • Doba trvání (pokud ji neuvedete, uzavřete smlouvu na dobu neurčitou).
  • Podmínky, za kterých je možné dohodu prodloužit.
  • Výpovědní lhůta a podmínky, za kterých je možné výpověď dát.
  • Výše nájmu společně s datem a způsobem úhrady (hotově, převodem).
  • Výše kauce.

Čím můžete smlouvu vylepšit?

Nikdy nemůžete předem vědět, na jakého člověka narazíte. Přestože se vám na začátku nový nájemník zdál být solidní, vyklube se z něj za pár měsíců „potížista“. Přestane třeba platit činži nebo si pořídí příliš hlučného psa, který bude obtěžovat ostatní obyvatele domu, což povede ke konfliktům. Sousedské spory nejsou u nás nijak výjimečné. Abyste se takového člověka mohli co nejrychleji zbavit, zapracujte do smlouvy několik užitečných bodů. Pokud jde o neplacení nájemného, zkuste přidat tzv. doložku přímé exekuční vykonatelnosti. Díky ní nebudete nuceni obracet se na soud, což by za situace, kdy nájemník přestane hradit nájem a odmítne se vystěhovat, bylo zřejmě nezbytné. Ušetříte čas, nervy i nemalé peníze.

Aby vás příchod exekutora nezaskočil

Pokud se váš nájemník dostane do potíží a je na něj uvalena exekuce, může to do určité míry postihnout také vás. Má-li ve vašem bytě trvalé bydliště, na což má ze zákona právo, dříve či později zřejmě zaklepe na dveře exekutor. Ten by mohl zabavit i věci, které patří vám a byly součástí původního vybavení bytu. Abyste váš majetek ochránili, můžete použít tzv. předávací protokol, který jste sepsali společně se smlouvou v okamžiku předání bytu nájemníkovi. Součástí tohoto protokolu musí být mimo jiné soupis vybavení, který exekutorovi umožní rozlišit mezi majetkem vaším a majetkem skutečného dlužníka. Bránit se proti neoprávněné exekuci můžete do třiceti dnů od chvíle, kdy se o ní dozvíte. Podobné případy nejsou sice nijak časté, ale je lepší, když se na nepříjemnosti předem připravíte. Není to vůbec složité.

Víte, co by měl kromě soupisu vybavení bytu předávací protokol ještě obsahovat? Nebo se o podobné věci příliš nestaráte a raději vše necháváte na realitním makléři?

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.