Zdravotní vliv povlečení a dalšího bytového textilu

V rámci péče o své zdraví byste neměli podceňovat ani různé detaily. Poměrně významnou roli, jež ovlivňuje zejména váš spánek, tudíž i celkové zdraví, hraje kvalita ložního povlečení, ale také ostatního bytového textilu, jejž doma používáte. Na co se zaměřit při jeho nákupu?

Materiály bytového textilu

V první řadě se při pořízení nového povlečení, záclon, závěsů a ostatního bytového textilu soustřeďte na materiály, z nichž jsou vyrobené. Je nutné zvážit, zda vám například povlečení nemůže způsobit nějaké alergické reakce. Proto je třeba, aby výrobce vždy uváděl, z čeho jsou jeho produkty vyrobené.

Z hlediska antialergenních vlastností jsou stále dobrou volbou povlečení a lůžkoviny ze stoprocentní bavlny. Je příjemná na dotyk, má poměrně dobrou prodyšnost a savost, což snižuje riziko výskytu roztočů, mikrobů a plísní. Bavlněné povlečení je však zapotřebí pečlivě a pravidelně měnit a prát, jinak se stává doslova semeništěm látek a organismů, které mohou zhoršit vaše zdraví.

S umělými materiály je na místě být trochu opatrnější. Zejména laciné povlečení, ale rovněž záclony a závěsy mohou být nejen nepříjemné, pokud jde o kontakt s lidskou pokožkou, ale zároveň vám neposkytnou dostatečný komfort, což se hlavně v případě povlečení projeví ve zhoršené kvalitě spánku. Ráno se pak probouzíte unavení a malátní, takže nemáte dostatek energie do následujícího dne. Špatné lůžko a nevhodné povlečení jsou častou příčinou mnoha onemocnění a zdravotních komplikací. Jedná se především o potíže se zády, bolesti hlavy, páteře a končetin, ale také nespavost, alergické reakce (typicky vyrážky a zarudnutí kůže) nevyjímaje.

Nákup bytového textilu

Obecně lze říci, že pokud kupujete nové záclony, závěsy, povlečení a ostatní bytový textil, vždy se spoléhejte na osvědčené prodejce, u nichž máte jistotu a záruku, že poskytují pouze kvalitní produkty. Raději se vyhněte pořizování doplňků do domácnosti, s nimiž pak přichází vaše tělo do kontaktu, někde na tržnicích a v podobných obchodech.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.