Zdravotní vliv povlečení a dalšího bytového textilu

V rámci péče o své zdraví byste neměli podceňovat ani různé detaily. Poměrně významnou roli, jež ovlivňuje zejména váš spánek, tudíž i celkové zdraví, hraje kvalita ložního povlečení, ale také ostatního bytového textilu, jejž doma používáte. Na co se zaměřit při jeho nákupu?

Materiály bytového textilu

V první řadě se při pořízení nového povlečení, záclon, závěsů a ostatního bytového textilu soustřeďte na materiály, z nichž jsou vyrobené. Je nutné zvážit, zda vám například povlečení nemůže způsobit nějaké alergické reakce. Proto je třeba, aby výrobce vždy uváděl, z čeho jsou jeho produkty vyrobené.

Z hlediska antialergenních vlastností jsou stále dobrou volbou povlečení a lůžkoviny ze stoprocentní bavlny. Je příjemná na dotyk, má poměrně dobrou prodyšnost a savost, což snižuje riziko výskytu roztočů, mikrobů a plísní. Bavlněné povlečení je však zapotřebí pečlivě a pravidelně měnit a prát, jinak se stává doslova semeništěm látek a organismů, které mohou zhoršit vaše zdraví.

S umělými materiály je na místě být trochu opatrnější. Zejména laciné povlečení, ale rovněž záclony a závěsy mohou být nejen nepříjemné, pokud jde o kontakt s lidskou pokožkou, ale zároveň vám neposkytnou dostatečný komfort, což se hlavně v případě povlečení projeví ve zhoršené kvalitě spánku. Ráno se pak probouzíte unavení a malátní, takže nemáte dostatek energie do následujícího dne. Špatné lůžko a nevhodné povlečení jsou častou příčinou mnoha onemocnění a zdravotních komplikací. Jedná se především o potíže se zády, bolesti hlavy, páteře a končetin, ale také nespavost, alergické reakce (typicky vyrážky a zarudnutí kůže) nevyjímaje.

Nákup bytového textilu

Obecně lze říci, že pokud kupujete nové záclony, závěsy, povlečení a ostatní bytový textil, vždy se spoléhejte na osvědčené prodejce, u nichž máte jistotu a záruku, že poskytují pouze kvalitní produkty. Raději se vyhněte pořizování doplňků do domácnosti, s nimiž pak přichází vaše tělo do kontaktu, někde na tržnicích a v podobných obchodech.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.