Rýmovník není jen na rýmu

Už máte doma rýmovník? Jeho popularita stoupá a výhodou je, že si jej snadno namnožíte z jednoho ulomeného výhonku od sousedky. A co pak s ním? Využití najde pro zdraví i v kuchyni.

Rýmovník a v kuchyni? Více napoví jeho druhý název – kubánské oregano

Jen tak na kousání je to pro mnohé skutečně až příliš aromatická rostlina. Na rozdíl od pravého oregana je dužnatá, takže se vám aroma z rostlinky po jejím rozkousnutí doslova přelije přes jazyk. Chuť je intenzivní, ne však nepříjemná, spíše naopak. Tato rostlinka, které je ve své domovině dokonce metrovým keřem, tak najde uplatnění v kuchyni jako koření. Kvůli zachování vitaminů a minerálu ji lze přidávat syrovou až nakonec do pokrmu. Třeba nasekanou do polévky stejně tak, jak přidáváme pažitku a petrželku. Výtečný je rýmovník jako přídavek do salátů, decentně do pomazánek, ve velkém pak do různých masových, zeleninových ale též sýrových karbanátků.

Léčivka nejen na dýchací cesty

Díky obsahu silic je rýmovník vynikající pro dýchací cesty. Snadno si vyrobíte z rýmovníku domácí nosní sprej. Stačí vám pár lístků, himalájská sůl, glycerin, vitamín E v kapičkách a přidat je možné i další bylinky – třeba černohlávek s měsíčkem lékařským.

Rýmovník pomůže při potížích s dýcháním i zlepšuje stav při astma. Doporučuje se lísky přidat do odpařovače na topení, nebo nechat rostlinku pomačkanou poblíž hlavy v posteli. Intenzivněji pak působí, když si připravíme z rýmovníku horký čaj a necháme jej odpařovat se na nočním stolku.

Inhalovaný i vnitřně užívaný rýmovník (jako čaj nebo sirup) pomáhá při horečce, na bolest hlavy, upravuje krevní tlak a stabilizuje funkce trávicí soustavy. Má schopnost odbourávat stresové hormony a detoxikovat organismus.

Domácí mast z rýmovníku najde rovněž své uplatnění. Hodí se na popáleniny, ekzémy i po bodnutí hmyzem.

Jak si vypěstovat rýmovník?

  • Požádejte známé o větvičku rýmovníku.
  • Ponechte na ní pouze 4 vrchní lístky.
  • Stonek nechte dlouhý a namočte do vody.
  • Během týdne zakoření.
  • Větvičku s kořínky zasaďte do květináčku.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.