Volte zlato! V dobách ekonomické krize vás ochrání

Přestože pandemie covidu naši zem zasáhla poměrně výrazně, zatím se to tolik neprojevuje na ekonomice, pomineme-li zvyšující se státní dluh. Jenže dá se předpokládat, že krize dorazí s určitým zpožděním. A nedílnou součástí bude jistě také vysoká inflace, která už nyní dosahuje 3 %. Peníze pak začnou prudce ztrácet svoji kupní sílu, protože jich bude muset být v oběhu více. Vše se zdraží. Ti z vás, kteří dnes chytře investují, získají určitou stabilitu i na těžké časy. Velmi rozumná se v tomto směru jeví především investice do zlata.

Zlato se dokáže vyrovnat s inflací bez ztráty hodnoty

Investiční zlato je tradičně dobrým ochráncem peněz. Pořídíte-li si investiční zlaté slitky, potažmo jejich alternativu v podobě zlatých mincí, budete moci v budoucnu daleko lépe čelit případným inflačním tlakům, protože zlato je v tomto ohledu velmi stabilní komoditou, která dokáže inflaci reflektovat, aniž by docházelo ke ztrátě její hodnoty. Naopak s rostoucí poptávkou půjde cena zlata vzhůru.

Nákup zlata je výhodný díky neplacení DPH

Pro investiční zlato však nehovoří pouze snaha ochránit finanční prostředky. Kdo dnes vloží své peníze do zlatých mincí a slitků, jež mají patřičné certifikáty o pravosti, ten nebude muset platit daň z přidané hodnoty. Zatímco například stříbro, jinak další oblíbený investiční drahý kov, spadá pod DPH ve výši 21 %, podobně jako další druhy investičních příležitostí, zlato je výjimečně z této povinnosti vyloučeno. A to z něj dělá skutečně velké lákadlo pro malé, ale hlavně větší investory.

Odborník na zlato upozorňuje na rostoucí oblibu zlata mezi drobnými střadateli

Češi už postupně začínají chápat, že se investice do zlata vyplácí. V letošním roce totiž tuzemští prodejci zaznamenávají rekordní zájem nových klientů, kteří si vybírají zlaté slitky všech hmotností. Oproti dřívějšku roste zájem hlavně o menší zlaté cihličky, což potvrzuje Pavel Trtík, zakladatel známého internetového obchodu zlate-mince.cz: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

A dodává: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky s hmotností 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

Díky tomu, že si můžete koupit zlaté slitky a mince už za pár tisíc korun, jsou dostupné prakticky pro kohokoliv z vás. Nemusíte mít tedy naspořené miliony korun, jako je tomu v okamžiku, kdy si v rámci investice chcete koupit nějakou nemovitost, drahé obrazy apod.

Jaké jsou aktuální novinky v oblasti zlatých slitků a mincí v ČR?

V tuzemských eshopech a kamenných pobočkách prodejců se dnes setkáte třeba se zlatými slitky Argor Heraeus, jež se vyrábějí ve Švýcarsku. Kromě toho se cihličky dovážejí zejména z Německa a Rakouska, v České republice se totiž vůbec nevyrábějí. Jiné je to v případě zlatých mincí, kde lze uplatnit jistý patriotismus. K dostání jsou proto ve vybraných obchodech kupříkladu zlaté dukáty, na nichž je jako symbol zobrazený Karel IV., což není náhodné, protože právě za Karla IV. došlo k ustanovení ryzosti a velikosti zlatých dukátů. Další oblíbenou investiční komoditou jsou ještě zlaté mince Wiener Philharmoniker. Jak už z názvu vyplývá, jejich motivy znázorňují slavnou vídeňskou filharmonii.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.