Za jakých podmínek si mohou cestovní pojištění sjednat chronicky nemocní lidé?

Chronická onemocnění umějí pacientům značně zkomplikovat život. Nejen že jsou ze své podstaty dlouhodobou zátěží organismu a často se s nimi pojí mnohá omezení životního stylu, stravování či fyzické zátěže, ale ovlivnit mohou i cestování. Třeba sjednávání cestovního pojištění do zahraničí tak může pro chronicky nemocné pacienty skrývat jistá úskalí. Jak se jim úspěšně vyhnout?


Chronicky nemocný člověk na dovolené

I chronicky nemocný člověk může uzavřít cestovní pojištění

V první řadě je třeba konstatovat, že ani chronická nemoc nijak nebrání tomu, aby si klient před odjezdem do zahraničí sjednal cestovní pojištění, které by ostatně mělo patřit k povinné výbavě každého, kdo na kratší či delší dobu vyráží za hranice. A stejně jako při sjednávání jiných typů pojištění, ani v tomto případě se nevyplatí skrývat či zamlčovat, že nějakým chronickým onemocněním trpíte. Ve většině případů se totiž u dobrých pojišťoven, jako například u Kooperativy, najde uspokojivé řešení i pro dlouhodobě nemocné pacienty.

Chronická onemocnění ostatně v různé míře postihují poměrně významnou část populace. Mezi nejčastější u nás přitom podle statistických údajů ministerstva zdravotnictví patří například cukrovka, hypertenze, astma, chronické srdeční selhání, chronické onemocnění ledvin, ale i mnohá neurodegenerativní či nádorová onemocnění.

Chronická nemoc není pro cestovní pojištění nepřekonatelnou překážkou

Chronicky nemocní pacienti přesto s jistými omezeními při sjednávání cestovního pojištění počítat musejí. Především by měli vzít na vědomí, že pokud by – obecně a zjednodušeně řečeno – potřebovali v zahraničí lékařské ošetření a pomoc právě z důvodu této nemoci, pojišťovna jim dané náklady nejspíše neproplatí.

Nicméně pokud by došlo ke zranění či nutnému lékařskému zákroku, jež s daným chronickým onemocněním nijak nesouvisejí (např. zlomenině končetiny, akutnímu zubnímu zákroku apod.), pojistné plnění by mělo proběhnout bez výraznějších komplikací.

Pojistné smlouvy navíc pro tyto případy znají též pojem „stabilizované chronické onemocnění“. Pokud tedy ve chvíli, kdy si sjednáváte cestovní pojištění, nějakým chronickým onemocněním trpíte, nicméně váš zdravotní stav během posledních 12 měsíců před odjezdem na cestu do zahraničí́ nijak nenasvědčoval tomu, že by v průběhu cesty měla nastat potřeba vyhledat z tohoto důvodu lékaře, bude pojišťovna připravena uhradit i náklady na lékařskou péči, která bude souviset s akutním zhoršením vašeho (stabilizovaného) onemocnění.

Samozřejmě je ale třeba dodržovat veškerá lékařská doporučení, která pacient dostal, a nezanedbávat případnou předepsanou léčbu, a to především v podobě pravidelně užívaných léků.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.